Mevlana’nın 748’inci Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri Yakın Doğu Üniversitesi Rumi Araştırmaları Enstitüsü ve Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü İş Birliğinde Yapıldı
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2021, 10:56
Son Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 10:58


Yakın Doğu Üniversitesi Rumi Araştırmaları Enstitüsü ev sahipliğinde, Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile Mevlana’nın vuslatının 748’inci yıl dönümü anma törenleri gerçekleştirildi. Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Prof. Dr. Ümit Hassan Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin il gününde panelin yanı sıra tasavvufi müzik dinletisi ve sema törenleri gerçekleştirildi. Etkinliğe, Yakın Doğu Üniversitesi Rumi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ghadir Golkarian, Kırıkkale Üniversitesi Doğu Diller ve Fars Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, ve Konya Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Mevlana Araştırmaları Enstitüsü eski müdürü Prof. Dr. Ali Temizel olmak üzere pek çok akademisyen ve öğrenci katıldı. Program sonunda Türkiye’den gelen akademisyenlere ve sanatçılara teşekkür plaketi takdim edildi.

Prof. Dr. Ghadir Golkarian: “Mevlana her şeyden çok vefa, aşk, özveri, ahde vefa, sadakat, doğruluk ve erdemliğe önem verdi.”
Yakın Doğu Üniversitesi Rumi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ghadir Golkarian, Mevlana’nın her şeyden çok vefa, aşk, özveri, ahde vefa, sadakat, doğruluk ve erdemliğe önem verdiğini belirterek günümüz şartlarında özellikle pandemi sürecinde tevekkül etme öğretisine dikkat çekti. Mevlana mesnevisinden Farsça şiirler okuyan Prof. Dr. Ghadir Golkarian, tevekkül etmenin sadece cebri düşünceye ve pasifliğe boyun eğmekle değil, çalışarak, gayret göstererek aynı zamanda Allah’a tevekkül etmeyi bir dini ve manevi literatür olduğunu vurguladı.

Kırıkkale Üniversitesi Doğu Diller ve Fars Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Mevlana’nın maneviyat kaynağı olduğunu, sadece çevresindeki insanlara hitaben değil, İslami literatürden ve özellikle Kuran ve Hz. Peygaberin sünnetine dayanarak maneviyatı insanlara aşılamayı ve kamil insan yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Konya Selçuk Üniversitesi, Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Mevlana Araştırmaları Enstitüsü eski müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, Mevlana’nın şahsiyeti ve manevi kişiliğinden söz ederekmesneviden örneklerle yola çıkarak vefa, dürüstlük ve doğru insan olma şartlarını ve insana hayatının zaruretlerinden olduğunu dile getirdi.