Kuzey Kıbrıs’a Gelecek Bütün Turistler YDÜ Hastanesi Güvencesine Alındı
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2016, 15:05
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:15

Kuzey Kıbrıs’a turist getiren tur operatörü ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi arasında Dünya’nın en büyük turizm fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin’de imzalanan protokol ile Kuzey Kıbrıs’a gelecek bütün turistlerin sağlığı Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi güvencesine alındı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre; Kuzey Kıbrıs’a Almanya, Hollanda, Macaristan, İran, Avusturya, İngiltere, İsveç, Finlandiya’nın da aralarında bulunduğu kırkdan fazla ülkeden getirilecek turistlerin sağlığının, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi güvencesine alındığı tarihi protokolün, 189 ülkeden 10 bin 147 turizm kuruluşu, 113 bin ticari ziyaretçiyi biraraya getiren ve 6000 gazetecinin takip ettiği ITB Berlin’de imzalanarak uluslararası kamuoyuna duyurulduğu bildirildi.

Amaç “Sağlıkta Güvenli Ülke” Imajı Yaratmak…

Kuzey Kıbrıs imajının güçlendirilerek, Kuzey Kıbrıs Turizm Markası’nın uluslararası platformda “sağlıkta güvenli ülke” olarak algılanması ve ülkeye nitelikli turist getirilmesi amacıyla Berlin’de yapılan protokole, Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet Savaşan ile Northern Travel Cyprus, DMG Group, Unique Cyprus Travel, Akmina Travel, Mouflon Travel ile Puzzle Travel direktörlerinin imza koyduğu belirtildi.

Sucuoğlu: Ülkemize Nitelikli Turist Gelmesine Olumlu Katkı Yapacakt…

İmza töreninde konuşan Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, ülke turizminin gelişmesi için turist sağlığının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek “ülkemize gelecek bütün turistlerin sağlığının Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi gibi uluslararası standartta sağlık hizmeti veren bir üniversitenin güvencesi altına alınması ülkemizin üçüncü yaş turistleri tarafından daha fazla tercih edilmesine ve aynı zamanda da ülkemize daha fazla nitelikli turist gelmesine olumlu katkı yapacaktır” dedi.

Savaşan: Kuzey Kıbrıs Gereken Özelliklere Sahip…

Turist sağlığına yönelik olarak imzalanan protokolün ülke turizmi açısından önemli bir adım olduğuna işaret eden Ahmet Savaşan da konuşmasında “Kuzey Kıbrıs’ın, akıllı binalardan oluşan yüksek konforlu hastaneleri, son teknoloji cihazlar ile güncel bilgi kullanan uzman hekimleri, uluslararası akreditasyonları ile sunduğu fiyat avantajları sayesinde sağlık turizminde de tercih edilmek için gereken bütün özelliklere sahip olduğunu vurguladı. Savaşan, 4-5 saatlik uçuş mesafesinde yaşayan 1.5 milyar insanın Sağlık Turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyerek, ITB Berlin Fuarı’nda Almanya başta olmak üzere Dünya’nın pek çok ülkesi ile kanserden kalbe, estetikten diş ve tüp bebek tedavilerine kadar pek çok alanda yeni anlaşmalar yaptıklarını vurguladı.