Kuzey Kıbrıs Türk Öğrenci Birliği Genel Kurulu Yapıldı
Eklenme Tarihi: 09 Kasım 2017, 11:40
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 10:12

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitimini sürdüren Tıp Fakültesi öğrencilerini ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi öncülüğünde kurulan Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği ilk Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Türkiye ve Ürdün’den gelen eğitimcilerin yer aldığı Genel Kurul Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Salon B 101’de gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi tıp fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, sunumlar yapıldı ve Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği 2017-2018 dönemi yürütme kurulu belirlendi.

Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği 2016-2017 dönemi Genel Başkanı Gülperi Ateş’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın motivasyon konuşması ve daha sonra Doç. Dr. Kaya Süer’in “HBV/HCV/HIV Pozitif Sağlık Çalışanında Takip Protokolü Nasıl Olmalıdır?” konulu akademik paneliyle devam etti.


Türk Tıp Öğrenci Birliği’nden Katılımcılar Genel Kurulda Yer Aldı
Ayni anda hem İngilizce hem de Türkçe dilinde sürdürülen Genel Kurul toplantısında Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC)’nden yetkililer, “Öğrenci Temsiliyeti”, “Sunum Becerileri”, “Takım Kurma ve Verimli Toplantı Teknikleri”, “İnsan Hakları Bildirgesi”,“Sivil Toplum ve Gönüllülük”, “Liderlik ve Yaratıcılık”, “Zaman ve Kriz Yönetimi” ve “Proje Yönetimi” konularında eğitimler verildi.

Genel Kurulda, TurkMSIC Dış İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Edanur Köse, TurkMSIC Kapasite Geliştirme Destek Birimi Direktörü Arda Tufan, TurkMSIC İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu Yönetici Asistanı Mihran Kızıl, TurkMSIC Staj Değişimi Çalışma Kolu Yönetici Asistanı Buse Ertabaklar, TurkMSIC Araştırma Değişimi Çalışma Kolu Direktörü Melike Saba Erdinç, Acıbadem TurkMSIC Başkan Yardımcısı Kaan Mert Güven ve IFMSA-Ürdün’den Ala’ Riyad Bal’awi yer aldı.

Yürütme Kurulu Belirlenerek Görev Dağılımı Yapıldı...
Bünyesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 3 üniversitenin 1000’i aşkın tıp fakültesi öğrencisini temsil eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tıp Öğrenci Birliği’nin düzenlediği toplantıda, gerçekleştirilen seçim ile Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği 2017-2018 dönemi yürütme kurulu belirlenerek görev teslimi yapıldı.

Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanı Parla Ulual, Dış İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arda Atamtürk, Genel Sekreter Selen Verep ve Mali Koordinatör Fatma Elagöz oldu.


Yürütme Kurulu ise; İnsan Hakları ve Barış Direktörü Zeliha Kocaismail, Halk Sağlığı Direktörü Erdoğan Mete Yalçın, Staj Değişimi Direktörü Simge Cibros, Araştırma Değişimi Direktörü Arda Yaşa, Proje ve Girişimler Destek Birimi Direktörü Asu Özince, Kapasite Geliştirme Destek Birimi Direktörü Dilara Ünalan, Yayın ve İletişim Destek Birimi Direktörü Ali Eren Öztürkoğlu ve Denetim Kurulu Üyesi İrem Karagöz’den oluştu.

Tıp Öğrencilerini Temsil Edecekler…
Oluşturulan yeni dinamik takım önümüzdeki bir yıl boyunca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tıp eğitimi alan öğrencileri ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edecek. Ayrıca, projeler ve ders dışı eğitimlerin yanı sıra, tıp öğrencileri için profesyonel ve bilimsel değişimlerin yapılmasını sağlayarak onların diğer kültürlere, toplumlara ve onların sağlık sorunlarına duyarlı olmalarını sağlayacak.