Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İlk Defa 3 Boyutlu Yazıcı İle Robotik El Yakın Doğu Üniversitesinde Üretildi
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017, 14:16
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:42

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuarı ile 3Boyutlu Laboratuarı ortak çalışmaları ile 3 boyutlu yazıcıdan robotik el üretimine başlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, uzun süredir tasarım aşaması devam eden robotik elin, laboratuar bünyesinde bulunan 3 boyutlu yazıcı ile gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, gerekli testler yapıldıktan sonra ikinci nesil elin dizayn edileceği ve zaman içerisinde tam fonksiyonel protez el üretimi gerçekleştirileceği de bildirildi. Ayrıca, Medikal alanda kullanılacak olan Robotik El’in prototip üretiminden oldukça memnun kalındığı da ifade edildi.

Robotik El Protez Olarak Kullanılabilecek

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuarı ile 3Boyutlu Laboratuarı tarafından yapılan ortak açıklamada, 3 boyutlu yazıcıların medikal alanda kullanımının her geçen gün arttığı vurgulandı. Yakın Doğu Üniveritesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi Mühendisi Ersin AYTAÇ tarafından yapılan açıklamada, “Daha önceden hastanın MRI,CT gibi görüntülerini alıp 3boyutlu yazıcılar ile üretilen organ modellerinin çocuk cerrahisi anabilim dalında kullanıyorduk. Şimdi ise hastanemiz ile çalışmalara ek olarak robotik el üzerine çalışmaya başladık.Öncelikle robotik el olarak çalışacak olan bu el daha sonrasında hastalara protez olarak aktarılabilecek” denildi.