“Kukla Kazası” Kitabı Geçmişten Günümüze Işık Tutuyor
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2015, 11:12
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:16

- Prof. Dr. Ali Efdal Özkul’un Kıbrıs Tarihi ile ilgili yeni Kitabı The İsis Press tarafından İngilizce olarak yayımlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul’un Kıbrıs Tarihi ile ilgili yeni bir çalışması İstanbul’da The İsis Press tarafından İngilizce olarak yayımlandı.

Yalın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “Kouklia In Nineteenth Century Cyprus, On the Ruins of a Once Glorious Paphos” başlıklı Kukla Kazası nüfusu ile ilgili olan kitap Prof. Dr. Evangelia Balta, Prof. Dr. Mustafa Oğuz ve Prof. Dr. Ali Efdal Özkul tarafından birlikte hazırlandı.

Kitapta Kukla Kazası ve Kazaya Bağlı 24 Köyde Yaşayan Müslüman ve Gayrimüslim İnsanlar Listeleniyor.

Prof. Özkul, Kukla Kazası’nın anlatıldığı kitabın önemini vurgularken, kaynak olarak İstanbul’da Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan belgelerle Girne Milli Arşivi’nde bulunan kayıtların kullanıldığını belirtti. İlgili çalışmada Kukla Kazası ve köylerinde yaşayan insanlar isim ve lakaplarıyla birlikte verildiği anlatılan kitapta Baf Kaymakamlığına bağlı Kukla Kazası ve kazaya bağlı 24 köyde yaşayan Müslüman ve gayrimüslim insanlar listeleniyor.

Prof.Dr. Ali Efdal Özkul; "Osmanlı Devleti idaresinde Kukla Kazası’nda merkez Kukla ile birlikte Yeroşibo, Aya Nikola, Dimi, Berotor, İstavrikonno, Susuz, Anarida, Ciyares, Ermino, Filusa, Mandirka, Erkimandireda, Mamunya, Ayorgi (Aya Yorgi), Ceyas, Tiraşpolagala, Marona, Aya Varvara, Pirasko, Fasulla, Mobesra, Analya ve Nikukla köyleri bulunmaktaydı. Söz konusu kitapta 1825, 1831-32, 1833, 1843-44 ve 1876-77 yıllarında Kukla Kazası ve köylerinde yaşamış Kıbrıslı insanlar doğum tarihleri, ölüm tarihleri, yaşları, fiziki özellikleri, sakatlıkları, mal varlıkları vb. birçok özellikleri ile birlikte verilmiş olması kitabın önemini vurgulayan özelliklerinden sadece birkaç tanesidir."Dedi.

Kıbrıslılar Bu Kitapta Geçmişlerini Bulabilecekler

Özkul, kitabın Osmanlı idaresinde Kıbrıs adasının küçük bir kazası olan Kukla’da adanın İngiltere’ye devredilmesinden önceki son resmi sayım bilgilerini de içermesi bakımından önemini de vurgulayarak, ilgili bölgede ataları yaşamış olan Kıbrıslı Türkler ve Rumlar bu kitap yardımıyla atalarının isimleri doğum tarihleri ve durumları hakkında bilgi sahibi olabileceklerini belirtti. Özetle Kıbrıslılar bu kitapta geçmişlerini bulabileceklerdir denilebilir.