“Klinik Tanıda Muayene Rehberi” Yakın Doğu Üniversitesi Yayını Olarak Çıktı
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2016, 07:21
Son Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 16:57
- Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin katkılarıyla Prof. Dr. F. Tümay Sözen tarafından hazırlanan “Klinik Tanıda Muayene Rehberi” Kitabı Yakın Doğu Üniversitesi Yayını olarak çıktı.

- Yakın Doğu Üniversitesi Yayınları yeni kitaplar ile bilim dünyasına katkı koymaya devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. F. Tümay Sözen’in, klinik tıp pratiğinde hekimin hastaya tanı koymasında olmazsa olmaz sayılan, hikaye alma ve fizik muayene konularını derlediği kitabı “Klinik Tanıda Muayene Rehberi”, Yakın Doğu Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin kendi alanlarında kaleme aldıkları ders notlarından derlenen kitapta, Dr. Deniz Granit, Dr. Kaya Süer, Dr. Ufuk Gençalp, Dr. Ümit Aykan, Dr. Tunis Özdoğanoğlu, Dr. Serap S. İnançlı, Dr. Finn Rasmussen, Dr. Fadime Tütüncü, Dr. Serhat Sığırcı, Dr. Ertuğrul Okuyan, Dr. Mehtap Tınazlı, Dr. Figen Batman, Dr. Senem Ertuğrul, Dr. Mehmet Özmenoğlu, Dr. Ali Ulvi Önder, Dr. Tekin Durukan, Dr. Didem Mullaaziz, Dr. Aslı Kaptanoğlu, Dr. Kamil Gülşen ve Dr. Barış Ökçün’ün ders notları bulunuyor.

Sağlık İnsanları İçin Muayenede Bir Yol Gösterici…
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. F. Tümay Sözen’in derlediği, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan kitapta öykü alma, genel görünüm, baş ve boyun, oftalmolojik, kulak-burun-boğaz, lenf bezlerinin, tiroid bezinin, memenin, karnın, ekstremitelerin muayenesi, solunum, kardiyovasküler, nörolojik, genito-üriter, jinekolojik sistemin ve dermatolojik muayene yöntemleri ile Temel Elektrokardiyografi konusu bulunmakta olup, kitabın tüm sağlık çalışanlarına bir yol gösterici olacağı düşünülmektedir.

Prof. Dr. F. Tümay Sözen: “Hastanın şikayetini dinlerken veya muayenesini yaparken, yüzünde oluşan bir mimik bile, doktorlara hiçbir tanısal labaratuvar yönteminin veremeyeceği, çok önemli ipuçları verebilir, bu yüzden bu süreçler son derece önemlidir”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. F. Tümay Sözen, kitabı hazırlarken tüm muayene ve tanı yöntemlerini bir araya toplayarak muayene ile ilgili genel bir yayın hazırladıklarını dile getirdi. Muayenenin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. F. Tümay Sözen, “Hikâye alma ve fizik muayene, birbirini tamamlayan iki temel unsurdur. Hastanın şikâyetinin, bu şikâyetin hikâyesinin ve geçmiş yaşamı ile ilgili sağlık sorunları, ailenin sağlık hikayesi veya çevresel faktörlerin sorulması ile halihazır hastalığının bunlarla ilgili olup olmadığının düşünülmesi ve sorgulanması şarttır. Hikaye alma sırasında hastanın şikayetini anlatışı, anlatırken vücut dili işaretleri bile, tecrübeli doktorlara önemli ipuçları verebilir. Hikaye alınmasını takiben yapılan iyi bir fizik muayene, tanı konmasını kolaylaştırır. Bütün bu süreç, hasta ile doktor arasında olumlu bir iletişimi, doktoruna güveni sağlar, sonuçta bu güvenle doktorun önereceği tedavi yöntemlerine daha kolay uyarlar. Tedavinin başarısı açısından bu konu son derece önemlidir. Hazırladığımız bu kitabın sağlık çalışanlarına özellikle Tıp öğrencilerine yararlı olacağına eminim. Kitaba yazıları ile katkı sağlayan Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi arkadaşlarıma, basımı gerçekleştiren ilgili birimlere de çok teşekkür ederim” dedi.

Haberin Videosu