KKTC Cumhurbaşkanı Eşi ve KAYAD Toplum Merkezi Başkanı Meral Akıncı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde “ Üreten Kadının Toplumdaki Yeri”Panelinde Konuştu
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017, 13:46
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:35

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile “ Üreten Kadının Toplumdaki Yeri” isimli bir panel düzenlendi. Doç. Dr. Çiğdem HÜRSEN’ in moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak, KKTC Cumhurbaşkanı eşi  ve KAYAD Toplum Merkezi Başkanı Meral AKINCI, YDÜ Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI  ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncusu Hatice Tezcan katıldı.


Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU; "Dünyada Kadın Erkek Eşitsizliği Artık Son Bulmalı"

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, büyük bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşen panelin  açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU yaptığı konuşmada, kadın ve erkeğin eşit şartlarda yaşaması gerektiğini fakat, toplumsal yaşamda  kadınların daha çok ezildiğini dile getirdi. Özellikle kadınların iş yükünün oldukça fazla olduğunu, gerek anne olarak, gerek ev hanımı olarak gerekse çalışan bir kadın olarak kadınların daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu ve bu desteğinde erkeklerden gelmesi gerektiğine dikkat çekti.Uzunboylu konuşmasına Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun kadın olmasının kendisini gururlandırdığını söyledi. Dünyada kadın erkek eşitsizliğinin artık son bulması gerektiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.


Meral AKINCI; "Kadının Kendi Yönünü Kendisi Belirlemeli"

Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Akıncı da konuşmasında, yıllardır kendisin kadınlar için çalıştığını ve kadın haklarını korumak için büyük bir savaş verdiğini belirtti. Geçmişten günümüze kadının toplumdaki yeri konularına yer veren Akıncı 8 Mart 1857 gününü “Kadınların siyasi ve Sosyal bilincinin ayrıca başarılarının başlangıç günü” olarak belirtti. Kadının esas konuşulması gereken “kendisi” olduğunu söyleyerek, Kadının kendi yönünü kendisinin belirlemesi gerektiğine değindi.

Meral AKINCI;"Kadına Karşı Ekonomik, Cinsel, Fiziksel, Sosyal Ve Külterel Şiddet Kabul Edilemez"

Kadınların modern hayattaki konumlarının ,toplumların modernleşme ve sanayileşmesiyle ilişkili olduğunu söyleyen AKINCI, sanayileşme ile birlikte kadının ücretli çalışmaya başladığını ve bununla birlikte kadının hak istemelerinin de başladığını belirtti. Güvenlik ve eşitlik kavramlarının çok büyük önem taşıdığını belirten Akıncı, kadına karşı ekonomik, cinsel, fiziksel, sosyal ve külterel şiddettin de kabul edilemez olduğunu vurgulayarak sözlerine son verdi.


Prof. Dr. Nedime SERAKINCI; “Kadın Bir Insan Ve Kalıcı Bir Nesil Üretiyor"

Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI konuşmasında kadın ve erkeğin eşit şartlarda dünyaya geldiğini fakat toplumun zaman içinde kadını ikinci plana attğına değindi. Bununla birlikte bir toplumu oluşturan temel iki unsurun kadın ve erkek olduğuna değinerek, “kadının bir insan ve kalıcı bir nesil” ürettiğini söyledi. Sanayileşme ve medenileşmenin de etkisi ile kadının ön plana çıktığını söyleyen Serakın’cı geçtiğimiz günlerde hayata veda eden Kıbrıs Türk Toplumu için yeri ve önemi büyük olan, üretici kadınlardan  Kamran AZİZ’in başarılarını örnek olarak gösterdi.

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI ; "Yakın Doğu Üniversitesi Kadına Verilen Değerin Çok Büyük Olduğu Ve “Kadın Eşitliğine” Değer Veren Bir Üniversite"

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, günümüzde kadının yeterli seviyeye geldiğini özellikle Yakın Doğu Üniversitesinde kadına verilen değerin çok büyük olduğunu ve “kadın eşitliğine” değer veren bir üniversite olduğuna vurgu yaptı. Bununla birlikte Yakın Doğu Üniversitesinde Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezinin olduğunu ve bu merkezin, toplumun gelişimi için girişimci faaliyetlerine değinerek; Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezine başarılarından dolayı teşekkür etti.

Hatice TEZCAN; "Kadın Kendi Gücünün Farkında Olarak Yaşaması Gerekir"

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçısı Hatice TEZCAN ise yaptığı konuşmada “Kadının dünyaya gözünü açtığı andan itibaren büyük bir güçlüğün içerisine girdiğini”söyledi.Bakış açısının, “bütün cinslerin uyum ve ahenk içinde yaşayabileceğini” ifade eden Tezcan, kadının dilediği alanlarda kendini var etmesi gerektiğini söyledi. Kendi yaşantısından da örnekler veren başarılı oyuncu,kadının kendi gücünün farkında olarak yaşaması gerektiğini belirtti.

Panelin sonunda söz alan Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Hüseyin UZUNBOYLU, öncelikle katılımlarından dolayı konuşmacılara teşekkürlerini sunarak, tüm kadınların kadınlar gününü kutladı .