“Kızılay Kampüste” Projesi Kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsünde 161 Ünite Kan Toplandı…
Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2018, 16:53
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:59

Yakın Doğu Üniversitesi Kızılay Kulübü’nün, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği "Kızılay Kampüste" etkinliğinde 161 ünite kan toplandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İrfan Günsel Kongre Merkezi önünde iki gün boyunca Türk Kızılayı tarafından gönderilen kan bağışı otobüsü ile yapılan etkinlikte gönüllü kan bağışçıları tarafından 161 ünite kan toplandığı belirtildi.

Talesemi ve onkoloji hastalarının ihtiyacı olan kan eksikliğinin giderilmesi planlanarak düzenlenen kan bağışı etkinliğine, üniversite öğrencileri ile üniversitede çalışan personel büyük ilgi gösterdi.

Doç. Dr. Kaya Süer: "Bu Tür Etkinliklerle Kıbrıs’ın Talesemi ve Onkoloji Hastalarının İhtiyacı Olan Kan Eksikliği Gideriliyor…"
Geçen yıl Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile Türk Kızılayı işbirliğinde başlatılan kan kazanım programı etkinliklerinin bu yıl da devam ettiğini dile getiren Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer, bu amaçla Kıbrıs Türk Kızılayı’nın destekleri ile Yakın Doğu Üniversitesi kampüsüne gelen kan bağışı aracıyla 2 gün süren kan bağışı etkiliği düzenlediklerini söyledi.

Amacın Kıbrıs’ta eğitim gören öğrencilerin gönüllü ve düzenli kan bağışçısı olması konusunda eğitilmesi ve aynı zamanda kan bağışlarının yapılmasının sağlaması olduğunu belirten Doç. Dr. Süer, “Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile beraber yaptığımız ortak çalışma sonucunda planımız tüm üniversitelerde kan bağışı etkinliklerinin sürdürülmesi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin ardından etkinlikler diğer üniversitelerde de gerçekleştirilecek. Bu süreçte de her bir üniversite yıl içersinde ziyaret edilerek önce gençlerin hem bilgilendirilmesi hem de bu konu hakkında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Kıbrıs’ın talesemi ve onkoloji hastaları için ihtiyacı olan kan eksikliğinin giderilmesi planlanıyor” dedi.

"Kızılay Kampüste" projesinin temel amacı olan sürekli, gönüllü kan bağışçısı bilincinin geliştirilmesi için yapılan etkinliklerin meyvelerini vermeye başladığını ifade eden Doç Dr. Süer, bu etkinlikte kulüp ile birlikte görev alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ve Türk Kızılayı yetkililerine, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Tamer Şanlıdağ'a, Öğrenci Dekanlığına, kampanyaya destek veren tüm gönüllü öğrenci ve çalışanlara "Kızılay Kampüste " etkinliğinin gerçekleşmesine katkı sağladıkları için teşekkür etti.