Kıbrıs’ta Yetişen Tıbbi Bitkiler 5. Uluslararası Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumunda (MESMAP 2019) Anlatıldı…
Date Added: 19 Mayıs 2019, 11:53
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 14:19

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi ve Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli, 5. Uluslararası Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu ve (MESMAP 2019)  5. Uluslararası Eczacılık ve Biyomedikal Bilimleri Kongresi’ne davetli konuşmacı olarak katılarak Kuzey Kıbrıs’ı ve Yakın Doğu Üniversitesini temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bitkilerin etken maddelerinin teşhisi, elde edilip yapılarının tayini, gerek tek tek fotokimyasalların ve gerekse bitki ekstrelerinin biyolojik aktiviteleri ile bitkiden ilaca giden süreçteki yapılanlar ile ilgili çok çeşitli araştırma sonuçlarının sunulduğu kongrede,  Dr. Filiz Meriçli, Kıbrıs’ta yetişen Tıbbi Bitkileri üzerinde yaptıkları araştırmaları sundu.

Prof. Dr. Meriçli, Kıbrıs’ta yetişen tıbbi bitkilerin eczacılıkta değerlendirilmesinin ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesinin önemini vurguladı.

Gollandro Bitkisinin Anti Kanser Üzerindeki Araştırma Sonuçları Paylaşıldı…
Prof. Dr. Filiz Meriçli kongrede ayrıca, Doç. Dr. Eda Becer ve Dr. Selin Işık ile birlikte yaptıkları “Kıbrıs’ta çok kullanılan Kollandro (Gollandro, kişniş, kinzi) yaprak ve köklerinin fenolik bileşikleri ile anti kanser aktivitesi üzerindeki araştırma sonuçlarını da poster olarak sundu.

Kıbrıs Bitkileri İle Araştırmalar İlgi Çekti…
Portekiz-Tunus’dan başlayarak Akdeniz’e kıyısı bulunan tüm ülkelerden bilim insanlarının katıldığı kongrede ayrıca Azerbeycan, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Güney Afrika, Hindistan, İran, Japonya, Malezya, Makedonya, Pakistan, Romanya, Sırbistan, Tayland’dan geniş katılım oldu. Benzer konularda çalışan bilim insanlarının deneyimlerini paylaşarak ortak çalışma olanaklarını dile getirildiği kongrede, Kıbrıs bitkileri ile araştırmalar katılımcıların büyük ilgisini çekti.

6. Dünya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’ne Davet Yapıldı…
Prof. Dr. Filiz Meriçli konuşmasının sonunda, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer’in başkanlığında, 13-17 Kasım 2019 tarihleri arasında,  Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenecek olan 6. Dünya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’ne (WOCMAP VI) bilim adamlarını davet etti.

Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Bitkileri ile Ortak Çalışmalar Yürütülecek…
Konferansta, Prof. Dr. Tevfik Mehmedov ile Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs bitkileri ile ilgili ortak çalışma yürütmek üzere görüşmeler yapan Prof. Dr. Filiz Meriçli, Bakü ve Lefkoşa’da bitkilerle ilgili ortak toplantılar yapacaklarını ifade etti. Prof. Dr. Meriçli ayrıca, genç araştırıcıların sunumlarını izleyip, posterlerini inceleyerek onlarla bilimsel araştırmalarda karşılaşılan zorluklar ve etik değerlerin önemi konularında deneyimlerini paylaştı.