Kıbrıs Türk Halkı Dr. Suat Günsel Camii’nin 62 Kubbe ve 6 Minaresinin Altın Renkli Paslanmaz Çelik Krom Kaplama Olmasını Tercih Etti…
Eklenme Tarihi: 02 Mart 2019, 14:34
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:32

Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesinde 2013 yılında temelleri atılan ve 2020 yılının 15 Kasım tarihinde bitirilmesi planlanan Dr. Suat Günsel Camii’nin tamamlanmak üzere olan Kubbe ve Minarelerinde kullanılacak malzemenin belirlenmesi için başlatılan anket çalışması sonucunda, 62 kubbe  ve 6 minarenin altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama olması tercih edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesinin kendi mimar ve mühendisleri tarafından, Osmanlı Mimarisinden esinlenerek Yakın Doğu felsefesi ile bütünleştirilerek tasarlanan Dr. Suat Günsel Camii’nin 62 kubbe ve 6 minaresinde kullanılacak olan kaplama malzemesi ile ilgili olarak online sistem üzerinden Kıbrıs Türk toplumundan görüş alınmak amacıyla başlatılan anket sonucunun tamamlandığı bildirildi.

Web ortamında yapılan çalışmada toplam 2215 kişiye ulaşıldı. Anketi dolduran 2215 kişiden 1344 kişi (%61) altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama ve 871 (%39) kişi kurşun kaplama tercihi yaptı. Kıbrıs Türk Halkının yaptığı tercih sonucunda Dr. Suat Günsel Camii’nin 62 kubbe ve 6 minaresinin altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama ile kaplanmasına karar verildi. Kıbrıs Türk Toplumu tarafından çevre dostu bir malzeme olan altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama tercihinin yapılması çevreye karşı duyarlı bir yerleşkeye sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi yönetimi tarafından sevindirici kabul edildi.

Kıbrıs’ın Gelecek Nesillere Aktarılacak En Büyük Kapasiteli İbadet Merkezi…
Toplam 10,000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Kıbrıs adasının en yüksek kapasiteli camii unvanına sahip olacak olan Dr. Suat Günsel Camii, 36,80 metre yüksekliği ve 23,80 metre çapıyla  adanın en büyük cüsseli ana kubbesi ile daha küçük çaplarda 61 adet kubbe ile çevreleniyor. Camii kısmında 27 adet kubbe 9 adet yarı kubbe, Revak bölümünde ise 26 adet kubbe bulunuyor. Kubbelerde yapılan anket çalışması sonucunda çevre dostu altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama kullanılacak. Toplamda 6 minaresi bulunan caminin; 4 minaresi 76,20 metre yüksekliğinde 3 şerefeli, 2 minaresi de 56,45 metre yüksekliğinde 2 şerefelidir.