Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nden Dördüncü Kişisel Sergi… Fotoğraf Sanatçısı Buket Özatay’ın 190 Eserinden oluşan “Vizörümden” Adlı Kişisel Fotoğraf Sergisi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Tarafından Açılacak…
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2019, 18:44
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:18

Dünyanın en büyük fotoğraf federasyonu olan Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu tarafından “Fotoğraf Sanatında Mükemmellik Altın Unvanı” alan ilk Kıbrıslı kadın fotoğrafçı ve ilk Kıbrıslı Türk fotoğrafçı olan Fotoğraf Sanatçısı Buket Özatay’ın 190 eserinden oluşan “Vizörümden” adlı Fotoğraf Sergisi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Yakın Doğu Üniversitesinde açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Vizörümden” adlı Fotoğraf Sergisi’nin açılışı, 12 Nisan 2019 Cuma günü, saat 09.30’da Sağlık Bilimleri Fakültesi Sergi Salonu’nda yapılacak.

6 kıtada, 70’den fazla ülkede çeşitli karma sergilere katılan ve kişisel sergiler açan, birçok uluslararası ödül sahibi olan fotoğrafçı Buket Özatay’ın doğa, insan, kreatif, gezi ve sokak fotoğraflarından oluşan sergisi, 26 Nisan 2019 tarihine kadar hafta için 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Buket Özatay Kimdir?
Buket Özatay, Lefkoşa Kıbrıs’ta doğdu. Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) İşletme ve Pazarlama alanında lisans eğitimi alan Özatay, Kıbrıs’ta master programını tamamlayarak yüksek lisans diplomasını aldı. Anadolu Üniversitesi’nde, Açık Öğretim Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ön lisans programını bitiren Özatay, 1995’ten beridir aile şirketi olan Özatay Fotoğrafçılıkta çalışmaktadır. Aynı zamanda Gönyeli Belediyesi Sosyal Aktiviteler Merkezinde (SAM) temel fotoğrafçılık ve photoshop dersleri vermektedir.

1997 yılında fotoğraf çekmeye başlayan ve yayınlanmış bazı dergi ve araştırma kitaplarında Kıbrıs Türk fotoğraf tarihinin çağdaş anlamda ilk kadın fotoğraf işletmecisi olarak kabul edilen Özatay, ağırlıklı olarak kreatif, belgesel, portre, gezi ve sokak fotoğrafçılığı çalışmaları yapmaktadır. KKTC’de Devlet Fotoğraf Yarışması’na katılarak 28 yıldır düzenlenen bu yarışmada en çok ödül alan fotoğrafçıdır.

Kıbrıs ve yurtdışında birçok yarışma ve sergilere katılan Özatay’ın fotoğrafları 5 kıtada 70’den fazla ülkede uluslararası fotoğraf yarışması sergilerinde, festivallerde, fuarlarda ve bienallerde birçok kez sergilendi ve 100'den fazla ödül aldı.

UNESCO tarafından tanınan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), uluslararası etkinliklere koyduğu katkıları ve sanatsal çalışmalarını değerlendirerek 2014'de Özatay’a, fotoğraf sanatçısı-AFIAP, 2015’de fotoğraf sanatında mükemmellik-EFIAP, 2016'da EFIAP/b bronz, 2017’de EFIAP/s gümüş ve 2018’de EFIAP/g altın unvanı verdi. KKTC’de Fotoğraf Sanatında Mükemmellik Altın Unvanı altın unvanı alan ilk Kıbrıslı Türk fotoğrafçı olan Özatay, tüm Kıbrıs’ta bu unvanı alan ilk Kıbrıslı Kadın fotoğrafçıdır. Hem yurtdışında hem de yurt içinde birçok kısa film ve fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği, çeşitli fotoğraf dernekleri ve okullarda fotoğraf sunumları yapan Özatay’ın KKTC, Türkiye ve bazı ülkelerde fotoğraf dernekleri tarafından verilen fahri üyelikleri de vardır.

2013 Uluslararası fotoğraf yarışmalarında göstermiş olduğu başarılardan dolayı PSA Photographic Society of America ‘‘Who is Who’’ listesine girmeye hak kazandı. 2013’te Hayranlık adlı fotoğrafı 22.TrierenbergI Super Circuit (Avusturya) “2013 Seçkiler’’ Fotoğraf Albümüne seçildi. Tüm dünyadan “2013’ün en iyi fotoğrafları’’ adı altında yaklaşık 2000 fotoğrafa yer verilen bu yapıtta Buket Özatay ilk Kıbrıslı Türk fotoğrafçı olarak yer aldı.

2009 yılından itibaren merhum fotoğrafçı babası anısına Kıbrıs’ın hem fotoğraf hem fotoğrafçı bazında en çok katılımlı fotoğraf yarışması olan Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin organizatörlüğünü yapmaktadır. 2015 yılında Buket Özatay ‘’Benimle birlikte Yürür Gökyüzü’’ adlı ilk kişisel sergisini Kuzey ve Güney Lefkoşa’da açtı. Özatay’ın Lefkoşa Merkezi Cezaevi Kadınlar Koğuşuna ilişkin fotoğraf projesi Kıbrıs’ta cezaeviyle ilgili ilk belgesel fotoğraf çalışmasıdır.