Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde Özgün Baskı Resminin Örnekleri Sergilenecek…
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:19
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:13

Yücel Yazgın’nın Farklı Teknikler Kullanarak Hazırladığı 60 Eserinden Oluşan “Kıbrıslı Yorumlar” Baskı Resim Sergisi Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Tarafından Açılıyor…
Sanatçı ve Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı Dr. Yücel Yazgın’nın, Kıbrıs’ın doğası ve kültürel varlıklarını özgün baskı teknikleri kullanarak hazırladığı ve 60 eserden oluşan “Kıbrıslı Yorumlar” Baskı Resim Sergisi, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kıbrıs’ın doğası ve kültürel varlıklarının sanatçı üzerinde bıraktığı etkilerin, kendi sanat anlayışı ve teknik yeterlilikleri ile yorumlandığı serginin açılışı, 19 Nisan 2019 Cuma günü, saat 09.30’da İletişim Fakültesi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Linol şablon kullanılarak yapılmış geri dönüşüm, kağıt rölyef tekniği, ağaç baskı, linol baskı, karışık teknik (şablon baskı, ağaç baskı ve spray boya) gibi teknikler uygulanarak hazırlanan sergide, tarihi figürler, ağaçlar ve kapı imgeleri sergilenecek.

Tarihi ve Kültürel Değerler Farklı Tekniklerde Anlam Bulacak…
Sanatçı eserlerinin bir kısmında MÖ 2000-600 yılları arasına takvimleşen, Kıbrıs Arkeolojik dönemlerinde kullanılmış, silindir ve damga mühürler üzerindeki figürler ile MÖ 400 yıllarına takvimleşen Girne Batık Gemi Müzesi’nde sergilenen (Kıbrıs, Rodos ve Girit yapımı) Batık Gemide bulunan amforalar üzerindeki mühürlerin tasarımlarından esinlenilerek sanatçının kendi doğa yorumlarını ortaklaştırarak çalıştı.

Çalışmaların diğer bir grubu ise, Kıbrıs’ın Girne Dağları’nın kireçtaşı kayalıkları üzerinde her türlü olumsuz hava koşullarına rağmen yaşam sürdüren ağaçların sanatçı üzerinde yarattığı duyuşsal etkinin, sanatçıya göre imgelenme biçimi olan görsellerle tasarımlandığı eserlerden oluşuyor. Kapı imgelemlerinden oluşan grupta ise, Kıbrıs’ın kerpiç yapılı evlerinde kullanılan kapıların, özellikle Lefkoşa kapılarının karışık tekniklerle ifadesinden oluşuyor.

Özgün Baskının Örnekleri İki Hafta Boyunca İzlenebilecek…
Yüzel Yazgın’nın algı süzgecinden manzara ve kültürel değerlerimizi özgün baskının farklı türlerinden örneklerini uyguladığı sergi, “Kıbrıslı Yorumlar” Baskı Resim Sergisi, iki hafta boyunca 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Yücel Yazgın Kimdir?
17 Temmuz 1960 yılında, Baf’ın Magunda köyünde doğdu. İlkokulu köy okulunda, ortaokulu Poli Şehit Turgut Ortaokulu’nda okudu. Bu sürede Ali Atakan’dan resim dersleri aldı. Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nde öğrenimine devam ederken, Emin Çizenel’den resim dersleri aldı. Lisans eğitimini 1978-1982 yılları arasında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nde Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen atölyesinde tamamladı. Mezuniyet sonrasında, 1984-1985 öğretim yılında Bahçeli Köyü’nde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1985-1986 yıllarında grafiker-desinatör olarak çalıştıktan sonra, 1987 yılında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şubesi’ne güzel sanatlar görevlisi olarak atandı. 1991 yılında Atatürk Öğretmen Koleji’ne öğretmen olarak, 2000 yılında Atatürk Öğretmen Akademisine öğretim görevlisi olarak atandı. 2003 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi Denetimi Ekonomisi ve Planlaması Anabilim Dalı’nda “İlkokul Öğretmenlerinin 4. Sınıf Matemetik ve Resim Programlarının Birbirini Destekler Nitelikte Uygulanmasına Yönelik Öğretmen Görüşleri” konulu tez araştırmasıyla yüksek lisans derecesi aldı. Üç kişisel sergi ve çeşitli karma sergilerde eserleri sergilendi. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu, Devlet koleksiyonu ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. 2007-2017 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak ders verdi. Değirmenlik “Aleminyo Şehitler Anıtı” ve “Cengiz Topel Anıtı”nda rölyef çalışmaları yaptı. 2018 yılında TÜYAP ARTIST’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini temsil etti. 2016 yılında Atatürk Öğretmen Akademisi’ndeki görevinden emekli oldu. 2017 yılında “Kıbrıs Arkeolojik Silindir Mühürlerinin Analizi ve Baskı Resme Yansımaları” konulu tez çalışmasıyla doktora derecesini aldı. “Resim İş Eğitimi Yöntemi”, “Güzelyazı El Kitabı” isimli iki kitap yayınlayan Yücel Yazgın’ın “Güzel Yazı Teknikleri” isimli kitabı da Eğiten Kitap Yayınevi tarafından yayınlandı. Yine Eğiten Kitap Yayınevi tarafından yayınlanan “Eğitimde İletişim” kitabında bir bölüm yazarlığı ve kitabın editörlüğünü yaptı.