Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Sanatçı Kanat Bukezhanov Kovid-19 Salgınına Dikkat Çekmek Duygularını Tuvale Yansıttı
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2020, 14:10
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:59
Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ile birlikte ressamlar da salgına dikkat çekmek ve mücadeleye farklı bir bakış açısıyla destek vermek için kendilerine has uslup ile eserlerini tuvale yansıtıyorlar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre sanatçı Kanat Bukezhanov, dünya geneline yayılan salgın ve bulaşıcı korona virüse dikkat çekmek, verilen mücadeleye sanatsal bakış açısıyla destek vermek için duygularını tuvale yansıttı.

Açıklamada, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hergün ayrı bir sanatçı tarafından resmedilerek Kovid-19’u farklı bakış açılarıyla paylaşmaya devam edeceği bildirildi.

Kanat Bukezhanov kimdir?
1967 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde dünyaya geldi. Yazar ve sanatçıdır. Dışavurumculuk ve durumsal soyutlama sanat akımlarında çalışmaktadır. Çocuk ve yetişkin nesri yazmaktadır. Hikayeleri “Kar topu”, “Rus Hayatı”, “Foreign Backyard”, çocuk dergisi “Pampas” ve “Literra nova dergisi” gibi elektronik edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Kazakistanlı sanatçı Gani Bayanov’un atölyesinde eğitimini aldı. Yazma ve resim yapmanın farklı düzenli düşünme biçimleri olduğunu düşünüyor. Uzun yıllar noosfer resimlerini çizdi. Orta Asya “Alternatif Tezler” adlı karma çağdaş sanat sergisine katıldı. Astana’daki siyasi baskı kurbanlarına adanmış bir sergiye katıldı. Almatı’daki «Ev Q» Tiyatrosu’nda sürekli kişisel sanat sergilerini düzenliyor.