Kıbrıs Halkına ve Öğrencisine Açık Ücretsiz Kullanım Sağlayan YDÜ’nün En Büyük İftiharı Olan Büyük Kütüphanesi’ndeki Kitap Sayısı 1.5 Milyona Ulaştı
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2016, 11:36
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 08:37
Kıbrıs Halkına ve Öğrencisine Açık Ücretsiz Kullanım Sağlayan YDÜ’nün En Büyük İftiharı Olan Büyük Kütüphanesi’ndeki Kitap Sayısı 1.5 Milyona Ulaştı

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 1.5 milyon kitaba ulaştı. En son kitap alımları ile 1.5 milyona ulaşan Yakın Doğu Büyük Kütüphane aynı zamanda dijital ortamda erişim imkanı tanıdığı yüzlerce veri tabanı ile milyonlarca belgeye anında ulaşma olanağı veriyor. Ülkemizin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Yakın Doğu Üniversitesi büyük kütüphane 1.5 milyon kitap ve 500 milyonu aşan belge ile öğrencilere ve Kıbrıs toplumuna akademik dönemde 7/24 aralıksız hizmet veriyor.

Geleneksel Kütüphanecilik Değerleri ile Geleceğin Bilgi Teknolojilerini Birleştiren Anlayış

Geleneksel kütüphanecilik anlayışının temel ilkelerini ve değerlerini muhafaza ederken bu hizmetlerin dışında özel bilgi erişim ihtiyaçlarını gidermeye yönelik yenilikçi projeleri de hayata geçiren Büyük Kütüphane'de binlerce belgesel, müzik, ve film DVD’sinin bulunduğu görsel medya kütüphanesi, bu DVD’lerin ve diğer görsel bilgi malzemesinin seyredilebileceği kabinler, grup çalışma odaları, engellilere yönelik özel hizmet birimleri, dijital bilgi depolama merkezleri yer alıyor. Geleceğin bilgi teknolojilerini de kullanan YDÜ Büyük Kütüphane’de 500 milyonun üzerinde dijital ve basılı belge bulunuyor. Dijital ortamda erişim imkanı tanıdığı veritabanları ile bilgiye en kolay yoldan ulaşma imkanı sağlayan Büyük Kütüphane’nin kullanıcıları kütüphane sayfasında veritabanlarına bir tıklama ile ulaşıp farklı konularda milyonlarca akademik dergiye, raporlara, makalelere, gazetelere ve belgelere erişerek istedikleri konularda detaylı bilgiye sahip olabiliyorlar.

Konferans salonları ile ulaşılan bilginin paylaşıldığı uluslararası ve ulusal bilimsel toplantılara, çalıştaylara, sempozyumlara ve panellere ev sahipliği yapan Büyük Kütüphane aynı zamanda toplumun görsel bilincini pekiştirmeye ve görsel bilgi düzeyini artırmaya yönelik sergilerin düzenlendiği bir merkez olarak ön plana çıkıyor. Kütüphanenin nadir eserler kolleksiyonunda Kıbrıs ve dünya tarihine tanıklık eden yüzyılların birikimini okuyucular ile buluşturan nadide eserler de dikkat çekiyor.

Dünyanın Ulusal Kütüphanelerindeki Kitap ve Belge Sayısına Denk

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane ulaşmış olduğu 1.5 milyon kitap sayısı ile dünyanın birçok ulusal kütüphanesinden fazla kitaba erişim imkanı sağlama kapasitesine erişti. Geçmişte kendisine Türki Cumhuriyetlerin Milli Kütüphanesi sıfatı atfedilen Büyük Kütüphane dijital ve basılı ortamda erişimine imkan sağladığı 500 milyonun üzerinde doküman ve kaynakla dünyanın sayılı üniversite kütüphanelerinin arasında yer alıyor.

KKTC’de Yeni Bir Çoklu Bilgi Portalı: Türkçe ve İngilizce Hukuk Veri Tabanları

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi Kıbrıs’taki en büyük hukuk bilgi portalına sahip olma özelliğini de taşıyor. Kütüphanenin bilişsel envanterinde dünyanın en gelişmiş hukuk veritabanı olarak kabul edilen ve Birleşmiş Milletler dökümanları da dahil olmak üzere 120 milyon sayfa hukuk dökümanına erişime olanak tanıyan HeinOnline veri tabanı; İngiliz hukukunun tüm dava, yasa vb belgelerine erişim imkanı sağlayan Westlaw veritabanı ve tüm dünyadaki deniz ve deniz ticaretine ait yasalar, davalar ve belgeleri içeren Law Maritime of Commercial veritabanı yer alıyor.

Kıbrıs Halkına Ve Öğrencisine Açık Ücretsiz Kullanım Sağlayan YDÜ’nün En Büyük İftiharı Olan Büyük Kütüphanesi’ndeki Kitap Sayısı 1.5 Milyona Ulaştı

Tümer GARİP: Büyük Kütüphane Bilgi Çağının KKTC’deki Sembolü

YDÜ Büyük Kütüphane’nin 2005 yılında açıldığında 500.000 kitaba sahip olduğunu belirten Büyük Kütüphane Müdürü Tümer GARİP Büyük Kütüphane’nin yıllar içinde üniversitenin geleceğe dönük vizyonu ve toplumun bilgi ihtiyaçları doğrultusunda büyüdüğünü vurguladı. Bu büyümenin planlı ve vizyonel bir büyüme olduğunun altını çizen GARİP, “Belli bir planlama ve toplumsal bilgi ihtiyaçları çerçevesinde üniversitemizin ve ülkemizin bilgi ihtiyacına koşut önemli bir büyüme gerçekleştirdik. Bugün üniversitemiz CERN gibi bir çok uluslararası projede yer alıyor ve ülkemizi onurla temsil ediyorsa bunda süper bilgisayarımızın ve innovasyon altyapımızın yanısıra Büyük Kütüphanemizde vücut bulan bilgi altyapımızın da çok önemli bir payı vardır. Bilgi erişimi ve organizasyonu konusundaki yenilikçi hizmetleri ve özgün çalışmaları ile KKTC’deki kütüphanecilik anlayışında yeni bir sayfa açan kütüphanemiz bugün ulaşmış olduğu 1.5 milyon kitabın yanısıra en yeni bilgi teknolojilerini ve kaynakları bünyesinde bulundurmaktadır. Üniversitemizin ve ülkemizin bilgiye erişim konusunda en güvendiği kaynak merkezi olan kütüphanemiz bu sorumluluğunun bilinciyle uzun dönemli bir planlama ile bilinçli ve istikrarlı büyümesine devam edecektir” dedi.