Kazakistanlı 5 Ressamın 35 Eserinden Oluşan Kazakistan Sanatçıları Sergisi ile Türkmenistanlı Ressam Yagshymyrat Kerimov’un 12 Eserinden Oluşan Kişisel Resim Sergisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu Tarafından Açılıyor…
Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 21:16
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 08:58

Kazakistanlı 5 sanatçı ile Türkmenistanlı Ressam Yagshymyrat Kerimov'un Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için ayrı ayrı özel olarak hazırlığı ve toplamda 47 eserden oluşan iki ayrı resim sergisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Kazakistan Sanatçıları Sergisi ile Yagshymyrat Kerimov'un Kişisel Resim Sergisi’nin açılışı, 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 09.00’da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Kazakistan Sanatçıları sergisinde, tarhisel, anıtsal ve dekoratif gerçeklik tarzındaki eserler, Yagshymyrat Kerimov'un Kişisel Resim Sergisi’nde ise gerçeklik tarzında çalışmalar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Gerçeklik, Tarih ve Doğa Temaları Ön Plana Çıkacak…
Kazakistan Sanatçıları sergisinde yer alan sanatçı Madihan Kalmakhhanov gerçekçilik ve pop-art tarzındaki çalışmalarını, Omar Babazhanov çok yönlü bir tarza sahip eserlerini, Yernazar Abutalyp'in gerçekçilik yönü olan ve tarih ile ilgili yapılmış resimleri, Daurenbek Beknazarov resimlerinde yansıttığı avangart tarzı, anıtsal ve dekoratif sanatı, Kuandyk Baimukhanov ise gerçekçilik ve doğa temasını konu alan çalışmaları izleyiciye sunacak.

12 Eserle İzleyicinin Karşısına Çıkacak…
Türkmenistanlı sanatçı Yagshymyrat Kerimov Yagshymyrat, 1980 yılında Aşkabat şehrinde doğdu. 1999 yılında Aşkabat'taki sanat okulundan, 2005 yılında da Türkmenistan Sanat Akademisi'nden mezun oldu. 2008'de Türkmenistan'daki Sanatçılar Birliği'ne üye olan sanatçının eserleri, Ukrayna, Özbekistan ve Avrupa'da özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Sanatçıya sanata verdiği katkı ve değerlerden dolayı madalya ve diploma verildi.