Kars Devlet Üniversitesi ile YDÜ Arasında 7 Bölümde Ortak Program ve Çift Diploma Anlaşması Yapıldı
Date Added: 17 Kasım 2016, 15:00
Last Updated Date:26 Kasım 2020, 11:46
Kars Devlet Üniversitesi ile YDÜ Arasında 7 Bölümde Ortak Program ve Çift Diploma Anlaşması Yapıldı

Yakın Doğu Üniversitesi ile Kars Kafkas Devlet Üniversitesi arasında yedi bölümde ortak program oluşturulması, çift diploma, bilim, kültür, sanat ve eğitim-öğretim alanlarında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında iki üniversite arasında, Üniversiteler arası ortak lisans programları oluşturulması, ortak proje ve bilimsel araştırmalar ile yayınlar yapılması, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ile bilimsel toplantılar düzenlemek ve her iki üniversiteyi tanıtıcı faaliyetler yapılması hususunda anlaşmaya varıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi arasında yapılan Eğitim İşbirliği Protokolü’ne Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin SADIKOĞLU ile Kafkas Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mükremin Özkan ARSLAN’nın imza koyduğu belirtildi.

Üniversiteler Arası Ortak Lisans Programları (ULOP) Oluşturulacak ve Öğrenciler Çift Diploma Alacaklar…

Yapılan anlaşma protokolü çerçevesinde Yakın Doğu Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi arasında Üniversiteler arası ortak Lisans programları oluşturulması konusunda mutabakata varıldı. İlk aşamada Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan yedi bölümde ortak programlar oluşturulacak. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinde oluşturulacak ortak programlarda öğrenciler 2 yıl Yakın Doğu Üniversitesi’nde, 2 yıl da Kafkas Üniversitesinde eğitimlerini tamamlayarak Çift Diploma almaya hak kanacaklar.

Eğitim ve Öğretim Geliştirilecek, Ortak Yayınlar ve Projeler Yapılacak…

Yapılan anlaşma protokolü uyarınca, her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi, uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak. Her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapılacak.

İki Üniversite Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak…

Yapılan anlaşmada, her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi gerçekleştirebileceği belirtildi.

Ortak Bilimsel Toplantılar ve Tanıtım Faaliyetleri Düzenlenecek…

Yapılan anlaşma gereğince, her iki üniversite kongre, konferans, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler. Ayrıca, düzenlenen ortak çalışmalarda her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere de yer verecekler.

Prof. Dr. SADIKOĞLU: “Kapsamlı İşbirliğimiz Yükseköğretimde Önemli bir Örnek Teşkil Edecek”…

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU imza töreninde yaptığı açıklamada, eğitimin bir bölgenin en önemli sorumluluk alanlarından biri olduğunu belirterek, eğitim alanında hizmet veren kurumlarla işbirliği yapılmasının eğitimin niteliğinin artırılmasına önemli katkı sağladığını söyledi. Prof. Dr. SADIKOĞLU “Türkiye’mizin önemli Devlet Üniversitelerinden biri olan Kafkas Üniversitesi ile imzaladığımız işbirliği protokolünün mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün adımını attığımız işbirliği sürecinde önemli çalışmalar yapacağımızdan eminimiz. İmzalanan işbirliği çerçevesinde iki üniversite arasında uygun görülen tüm alanlarda planlı çalışmalar ve projeler yürütülecek. Anlaşma sayesinde Eğitim Fakültesi bünyesinde yedi bölümde ortak lisans programları oluşturuyoruz ve bu programlara kayıt yaptıran öğrencilerimiz 2 yıl Yakın Doğu Üniversitesinde 2 yıl da Kafkas Üniversitesinde eğitim aldıktan sonra Çift diploma almaya hak kazanacaklar. Bu işbirliği protokolünün ülkemize ve her iki kuruma hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Prof. Dr. ARSLAN: “Yakın Doğu Üniversitesi ile imzaladığımız kapsamlı işbirliği protokolünün Yükseköğretimde önemli bir yer teşkil edeceğinden hiç şüphemiz yok”

Kafkas Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mükremin Özkan ARSLAN da yaptığı açıklamada, oluşturulan ortak lisans programları, eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde yapılacak bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlarla hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerinin kendini geliştireceğini hem de iki üniversitesinin eğitim niteliğini arttıracağını söyledi. Prof. Dr. Mükremin Özkan ARSLAN, “Yakın Doğu Üniversitesi ile imzaladığımız kapsamlı işbirliği protokolünün Yüksek öğretimde önemli bir yer teşkil edeceğinden hiç şüphemiz yok. Anlaşmanın her iki kuruma hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.