Kampüste İş dünyası Temsilcileri ve Örgenciler Bir Araya Geldi…Yakın Doğu Üniversitesi Kariyer Günleri Yapıldı…
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 23:45
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:04

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı tarafından, iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrenciler ile iş dünyası arasında bir köprü kurulması amacıyla Kariyer Günleri düzenlendi. Öğrencileri kariyerlerini belirlemek ve gelecekle ilgili planlarını sorgulamak için her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Kariyer Günleri programı bu yıl 2 gün sürdü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen kariyer günlerinde öğrenciler iletişim sektöründen, turizme, bankacılık, işletme, mobil iletişim, medya sektörü gibi farklı alanlarda 30 firmanın üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi. İş sektörü temsilcileri ile bire bir sohbet etme ve kişisel kariyer hedefleri doğrultusunda bilgi alma imkanı bulan öğrenciler, öncelikli iş veya staj fırsatları yaratabilme olanağı da buldu.

Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde kurulan stantlarda iki gün boyunca mülakat, iş ve staj görüşmeleri yapıldı. İlginin yoğun olduğu Kariyer Günleri’nde öğrenciler, katılımcı firmalar ile gelecekleri ile ilgili soru sorma fırsatı yakaladılar.

Kariyer, İş İmkanı ve Başarının Nasıl Elde Edileceği Anlatıldı…
Kariyer günleri kapsamında kurulan stantlarda yer alan AISEC, öğrencilerin yurtdışında staj ve iş imkanlarına nasıl ulaşacakları hakkında bilgiler aktardı.

Gençlerin kariyer hayatlarına yön vermek konusunda yardımcı olmak hedefiyle düzenlenen kariyer günlerinde“Hayattaki Başarımız Kariyer mi?” konulu panel düzenlendi. Panelde öğrenciler kariyer yolunda başarı ve bu yolda stresle başa çıkabilmeleri hakkında bilgiler edindi.

MASDER sorumlusu Aycan Garip ise sosyal girişimcilik, sosyal girişimcilikte istihdam, projeler ve projeler kapsamında sunulacak olan ücretsiz atölye, eğitim, yurtdışı gözlem gezileri ve staj fırsatlarından nasıl faydalanabilinir gibi konulara dikkat çekti.

Kariyer Günleri'nde öğrencilere “Vodafone Dijitalleşme Trendleri” hakkında da bilgiler aktarıldı. Telsim İnsan Kaynakları'ndan İnci Moreket öğrencilere, Vodafone'da çalışma hayatı ve staj imkanları hakkında bilgi vererek, onların telekomünikasyon sektörünün hızlı, rekabetçi, eğlenceli ve limitleri zorlayan dünyasına adım atarken, global bir firmada eşsiz bir deneyim fırsatıyla potansiyellerini keşfetmelerine olanak sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Katılımcılardan bir gönüllü seçilerek örnek bir de mülakat gerçekleştirilen etkinliklerde, katılımcıların merak ettikleri konular hakkında soru sormalarına da fırsat verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi mezunlarından olan Concorde Otel İnsan Kaynakları Müdürü Merve Meral ile de başarı hikayesi üzerine söyleşi gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz: “Öğrencilerimize Kariyer Yolunda Kılavuz Olmak İstiyoruz…”
Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz Kariyer Günleri etkinliğindeki temel amacın, Yakın Doğu Üniversitesi ailesinin bir parçası olan öğrencileri ilerleyecekleri kariyer yolunda farklı firmalarla tanıştırmak, öğrencilere meslek hayatını tanıtmayı sağlamak olduğunu söyledi.

Öğrencilerin meslek seçimi ve ilgi alanları doğrultusunda tercih etmeyi düşündükleri bölümler veya mesleki yaşamlarında ilerleyecekleri kariyerleri hakkında detaylı bilgi kazandırmayı amaçladıklarını belirten Doç. Dr. Özkum Yavuz, “Yakın Doğu ailesine katıldıkları günden itibaren kariyer hedefleri doğrultusunda ilerleyecekleri yolda öğrencilerin kişisel merakını, takım ruhu ile çalışmayı, iş yaşamında karşılaşabilecekleri problemleri çözme becerileri ve grup dinamiğine hakim olmayı gerektiren bu etkinlikte öğrencilerin hem eğlendi hem de öğrendi” dedi.

Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz, öğrencilerin farklı sektör ve iş alanlarını keşfetmesi, bilinçli tercihler yapması, iş ve staj bulma ile iş hayatına hazırlık süreçlerinde gerekli donanımları edinmeleri yanında, öğrencilerin vizyon genişletmeleri ve geleceklerine ilişkin soru işaretlerine yanıt bulmak için akademik yıl boyunca çeşitli kariyer etkinlikleri düzenlediklerini sözlerine ekledi.