“JetGenç ile 2030 Seminerleri” Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri ile Buluştu
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2016, 15:57
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:10


Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı ev sahipliğinde, AnadoluJet’in gençlik platformu JetGenç’in Türkiye Fütüristler Derneği işbirliğiyle düzenlediği “JetGenç ile 2030 Seminerleri” Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de gerçekleşti. Türkiye’de de ilk kez hazırlanan ve 2030’lu yıllara doğru değişen dünyanın durumunu inceleyen “İnsan 2030” raporunu temel alan seminer dizisi, Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.


Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri, Geleceğin Meslekleri ile Tanıştı…
AnadoluJet’in gençlik platformu JetGenç, Türkiye Fütüristler Derneği işbirliğiyle düzenlediği “JetGenç ile 2030 Seminerleri” ile üniversitelileri geleceğin mesleklerine dair önemli ipuçları verildi. JetGenç sponsorluğunda gerçekleştirilen ve Türkiye Fütüristler Derneği ile Manchester Üniversitesi, İnovasyon Araştırmaları Enstitüsü’nün işbirliğinde hazırlanan özel bir raporu temel alan seminerler, hem İklim Polisi Nazlı, Sosyal Medya Mühendisi Eda, Zaman Yöneticisi Tankut ve Bilgi Bankacısı Merve gibi anime kahramanların maceralarının anlatıldığı kısa tanıtım filmi hem de birbirinden ilginç bilgilerle gençleri eğlenceli bir gelecek yolculuğuna çıkardı.

Dilan Çiftçi: “Geleceğin Mesleklerine Dair Fikir Edinmeleri, Öğrencilerimiz İçin Çok Yararlı Oldu”
Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekan Yardımcısı Öğrt. Gör. Dilan Çiftçi; Türkiye’de de ilk kez hazırlanan, 2030’lu yıllara doğru değişen dünyanın durumunu inceleyen ve gelecekte insan olmanın anlamını sorgulayan “İnsan 2030” raporunu temel alan seminerlerin Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin gelecek planlamalarına farklı bakış açısı getireceğini belirtti.


Üniversiteli öğrencilerden ve akademisyenlerden büyük ilgi gören “Jetgenç ile 2030 Seminerleri” Yakın Doğu Üniversitesi programına Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı, Teknolog, Gelecek Taşıyıcısı Cem Tarık Yüksel ve AnadoluJet Sabiha Gökçen Pazarlama ve Satış Müdürü Murat YAĞMUR konuşmacı olarak katıldı. Konferans dizisinin gençlere gelecek hakkında önemli ipuçları vereceğini ifade eden Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekan Yardımcısı Öğrt. Gör. Dilan Çiftçi, “JetGenç ile gerçekleştirdiğimiz kariyer seminerleri; 15 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın ne kadar hızlı değişeceğini anlatmak için güzel bir fırsat” dedi. Yakın Doğu ailesi bünyesindeki öğrencilerimizin geleceği tasarlamanın öneminin sürekli vurgulandığı seminerlerde ilgi ile katılmalarının faydalarını ilerleyen zamanlarda göreceklerini belirten Dilan Çiftçi, “bu etkinlikler çerçevesinde de çok değerli konuşmacılar, İnsan 2030 Kitabı içeriğini katılımcılarla paylaştı. Özellikle geleceğin meslekleri bölümü eminim birçok öğrenci için çok faydalı olacak” dedi.


"İnsan 2030" Raporu Nedir?
Toplumun her bireyini ve her kurumunu gelecekten, değişimin hızından, belirsizliklerden ve bu belirsizliğin ortaya çıkardığı fırsatlardan haberdar etmeyi amaçlayan “İnsan 2030" raporu beş ana bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, Türkiye’yi de etkileyecek küresel ve bölgesel eğilimleri içeriyor. Bu trendler ‘Toplum ve Kültür’, ‘Bilim ve Teknoloji’, ‘Enerji’, ‘Çevre ve Ekonomi’ ve ‘Jeo-politik ve Güvenlik’ başlıkları altında değerlendiriliyor. Raporda, demografik değişimden şehirleşmeye, bilgi ve iletişim teknolojilerinden enerji verimliliği ve güvenliğine, iklim değişikliğinden siber tehditlere kadar birçok konuya değiniliyor.

Raporun ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri sırası ile insanın sosyal yaşamını, doğal çevre ile etkileşimini ve iş yaşamını uzun dönemli bir bakış açısı ile inceliyor. Gelişen teknoloji, sosyal ve kültürel yaşam, değer yargıları ve ekonomik gelişmelerin bireysel ve toplumsal yaşam kalitesinde ve tarzında yol açtığı değişikliklerle 2030’lu yıllara doğru nasıl yol alındığı irdeleniyor. Raporun beşinci ve son bölümünde ise 2030 yılındaki insan profillerinin yaşam kesitlerinden örnekler verilerek sentezler üretiliyor. Beş farklı insan profilinden yola çıkarak trend belirleyicilerin, politikacıların, bilim insanlarının, üreticilerin, tüketicilerin kısaca herkesin kendi beklentilerini ve bilgi birikimlerini de kullanarak yeni yaşam kesitleri tasarlamaları ve geleceği keşfettiği bu çalışmadan faydalanarak Türkiye için parlak bir gelecek oluşturmaları hedefleniyor.