İrfan Günsel Araştırma Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Eğitimler Veriyor
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2015, 13:02
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:53

Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Araştırma Merkezi tarafından desteklenen ve öğrencilerin yılanlara yönelik bilinç seviyesini artırmayı hedefleyen Yılan Eğitimi Sosyal Sorumluluk Projesi, Yakın Doğu Koleji’nde bünyesinde başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yürütücülüğünü çevre eğitimi uzmanı biyolog Nazım Kaşot’un üstlendiği projede, kırsal ve şehir bölge okullarında yılan eğitimleri devam ediyor.


Proje kapsamında, Kaşot tarafından yılanların biyolojisi, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan türler ve ekosistemdeki yerleri ve önemini anlatan bir sunum yapılmakta, öncesinde ve sonrasında da testler uygulanarak, öğrencilerin eğitimden kazanımları bilimsel bir şekilde tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Kaşot, projenin eğitim araştırmaları kısmını Niğde Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Özel ile birlikte yürüttüğünü belirterek; eğitimin öneminin vurgulanacağı projede yılanları öldürmeyin demek yerine, öğrencileri eğitmeyi ve daha bilinçli gençler yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, projenin hayat bulmasında kendisine çok destek olan İrfan Günsel Araştırma Merkezi başkanı Cem Hami’ye de teşekkür etti.

Yakın Doğu Koleji yanında Güzelyurt Türk Maarif Koleji ve Lefkoşa Türk Lisesi’nde de gerçekleştirilen eğitimler, ikinci dönemde de farklı okullarda devam edecektir.