“İkinci Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Su Sorunları Konferansı” 6 Mayıs 2019 Pazartesi Günü Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde Başlıyor
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 23:47
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:21

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde "İkinci Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Su Sorunları Konferansı" yarın (Pazartesi) başlıyor. Onursal Başkanlığını Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç Dr İrfan Suat Günsel, Başkanlığını ise Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof Dr Hüseyin Gökçekuş’un yürüttüğü   konferans Pazartesi saat 10.00’da İrfan Günsel Konferans Merkezi 2 No'lu Salonda açılış konuşmaları ile başlıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Su Sorunları'nın ele alınacağı konferansın konuşmacıları arasında 2007 Nobel Ödül sahibi  Dr Azhari Fatahalla Ahmed'in de yer alacağı belirtildi.

Açılış konuşmalarını sırasıyla, Konferans Başkanı Prof Dr Hüseyin Gökçekuş, Konferans Bilim Kurulu Başkanı; Prof Dr James La Moreaux, KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ,Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli  yapacak.

Açılış programı , iki Çağrılı Konuşmacının yapacağı sunumların ardından tamamlanacak.

Çağrılı Konuşmacılar Arasında Nobel Ödüllü Bilim Adamı da Yer Alıyor
Çağrılı konuşmanın ilki; 2007 yılında Nobel Ödülü alan Dr Azhari Fatahalla Ahmed tarafından “Küresel İklim Değişikliği” İkinci konuşma ise; Devlet Su İşleri Müdürlüğünden Evren Yıldız tarafından, “KKTC Su Temin Projesi” ile ilgili olacak.

Konferansta Sunulan Bildiriler Dünyaca Ünlü Springer Tarafından Özel Sayı Olarak Yayınlanacak
Konferans Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Gökçekuş gerçekleştirilecek konferansa ilişkin yaptığı açıklamada, üç gün boyunca aynı anda iki salonda sürdürülecek konferansta sözel sunumlar yanında poster sunumları da bulunuyor. Konferansta sunulan bildiriler dünyaca ünlü Springer tarafından özel sayı olarak bir kitapta yayınlanacak. Sunulan makalelerin yer alacağı bir diğer uluslararası değeri çok yüksek olan dergi ise ; “Desalination an water treatment” dergisi olacak. Konferans süresince; Prof Dr Derin Orhon, Prof Dr Vahid Nourani, Prof Dr Mikthad Kadıoğlu ve Prof Dr Ahmed Karagündüz de Çağrılı konuşmacılar olarak bildirilerini sunacaklar dedi.

22 yıl önce Yakın Doğu Üniversitesi'nde ilk uluslararası konferans olarak, Akdeniz Ülkeleri Su Sorunları Konferansının birincisini 43 ülkeden 300 bilim insanının katılımı ile başarılı biçimde düzenlemiştik” diyen Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, aynı konferansı ikinci kez düzenlemekteki amaçlarının, dünyanın hemen her ülkesinde insanların özellikle de gelişmekte olan ülke insanlarının,  halen gerek su kıtlığı, gerek su kalitesi sorunu gerekse de su yönetimi sorunu ile boğuşmaya devam ettiklerini bu nedenle bu sorunları masaya bir kez daha yatırmak suretiyle Üniversite olmanın, dünyalı bir bilim insanı olmanın gereğini yerine getirmek olduğunu vurguladı.

“Su güvenliği olmadan gıda güvenliğinden bahsetmek mümkün değildir” diyen Profesör Gökçekuş, “Bugün dünyada bir milyar aç insan bulunuyor, iki milyar insan ise yeterince beslenemiyor. Buna karşın birbuçuk milyar insan ise obez. Açlık konusunda sorunu gidermek için daha çok suya daha çok gıdaya ihtiyaç var. Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için sadece üretimi artırmak yetmiyor. İsrafın da önüne geçmeli, eldeki kaynakları en verimli biçimde kullanmalıyız” diyen Prof Gökçekuş “yapılan bilimsel çalışmalar küresel iklim değişikliğinin etkilerinin Akdenizin tamamında hissedileceği, özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu Akdenizin doğu kesiminde etkinin daha şiddetli olacağını göstermektedir. Bu nedenle gerek yaşanması muhtemel uzun süreli kuraklık etkilerine karşın elimizdeki tüm su kaynaklarını ihtiyaçlarımızı da göz önünde bulundurarak entegre su kaynakları prensibine dayalı olarak yönetmeliyiz.

Ayrıca ani ve şidetli yağan yağmurlar karşısında doğacak maddi ve manevi kayıpları önlemeye yönelik olarak  ülke ölçeğinde afet planlamasına ihtiyaç vardır. Çarpık kentleşmenin önüne geçilmeli, altyapı eksiklikleri süratle giderilmelidir. Aksi takdirde dün olduğu gibi bugün de büyük maddi kayıplar yanında can kayıpları da olmaya devam edecektir” diyen Profesör Gökçekuş, “su ve gıda gügvenliği yanında bir diğer önemli husus ise  enerji güvenliğidir. Son dönemde Doğu Akdenizde bulunan ve bulunması muhtemel hidrokarbon kaynakları nedeniyle bölgenin değeri bir o kadar daha artmıştır. Bölge barışının sürekliliği açısından yapılması gerekenler mevcuttur. Öncelikle su zengini bir ülke olmamasına karsın Türkiyenin güney sahillerinden denize akıp giden milyarlarca metreküp  suyun  değerlendirilmesi, tıpkı KKTC’ye sağlandığı gibi Türkiye tarafından döşenecek borularla Güney Kıbrıs ve diğer su ihtiyacı olan  komşu ülkelere iletilmesi gerekecektir. Bu projeler sayesinde Anavatan bölgedeki mevcut gücünü daha da artıracak, Doğu Akdeniz Hidropolitiğinde daha güçlü rol oynayabilecektir. Kısacası, bölgede su-gıda ve enerji güvenliği adına başta Türkiye olmak üzere tüm komşu ülkeler su ve hidrokarbon kartını doğru kullanabilirse Doğu akdeniz bir barış gölüne döner, bundan herkes kazançlı çıkar, aksini düşünmek bile istemiyorum.”diyerek son verdi.

3 gün sürecek sunumların ardından 4. Gün 8 Mayıs perşembe günü asrın projesi olarak isimlendirilen Türkiye'den KKTC 'ye Su Temin Projesinin KKTC 'de kalan kısmına, Geçitköy tesislerine teknik gezi düzenlenecek.
Konferans Programı