II. Uluslararası Biyomedikal Mühendisliği Kongresi IBMEC 2018 Yakın Doğu Üniversitesinde Başarıyla Gerçekleşti
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 15:26
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:45

Yakın Doğu Üniversitesi, II. Uluslararası Biyomedikal Mühendisliği Kongresi 2018'e ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve dünyadan 45 üniversite, 12 araştırma merkezi ve 4 hastane’den 63 poster, 60 sözlü sunum katılımı olan II. Uluslararası IBMEC 2018 Kongresi başarıyla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Doç. Dr. Terin Adalı, Prof. Dr. Osman Eroğul ve Prof. Dr. Munis Dündar başkanlığında gerçekleşen ve sunumlarla, paralel oturumların yapıldığı kongrede, Biyomedikal Mühendisliğinin Geleceğine Bakış teması el alındı.

“Biyomedikal Mühendisliğinin Geleceğine Bakış”
Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde, Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özsöz’ün hoşgeldiniz konuşması ile başlayan kongrede, Centre of Excellence Başkanı ve Genetik Kanser Tanı ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kocaoğlu birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Nesrin Hasırcı “Yapay Organlar: Geçmiş-Şimdi-Gelecek” başlıklı kongre açılış sunumu gerçekleştirdi. IBMEC 2018 kongre başkanları, Prof. Dr.Osman Eroğul’un “Cern’de Medikal Uygulamalar”, Prof. Dr. Munis Dündar’ın “Biyoteknolojide Son Gelişmeler ve Fırsatlar” açılış sunumlarında yer aldı.

Özel Oturumlarla İlkler Gerçekleştirildi…
Üç özel oturum ile ilklerin gerçekleştiği IBMEC 2018’de “3D-Yazıcı Teknolojisi İle Biyomedikal Uygulamalar”, “Veteriner Tıp Biliminde Biyomedikal Bilim ve Mühendilsiği Uygulamaları” ile “Biyomedikal Mühendisliği ve Biliminde Akreditasyon ve Eğitim Standartları” çalıştayları ilgili uzmanlar tarafından tartışılıp beyin fırtınaları gerçekleştirildi.

Doku Mühendisliği, Biyomedikal Sinyal İşleme, Biyomedikal Görüntü İşleme, Yapay Organlar, Biyosensörler, Tanı ve Tedavi sistemleri, Nanoteknoloji, Biyomedikal Cihaz Tasarımı, Biyoinformatik, ve Biyomateryaller gibi önemli konularda bildirilerin yer aldığı sözlü ve poster sunumların oluşturduğu platformda Biyomedikal Mühendisliğinin geleceği tartışıldı.

Sözlü ve Poster Sunumlarda Dereceye Girenler Ödüllendirildi…
Kongre’de sözlü sunum birincilik ödülünü, “Mikrodesenli Substrat Üzerinde Çekirdek Deformasyonu: Kanser Hücreleri Çekirdek Deformasyonu Ölçme Aracı” çalışmasıyla ODTÜ, Biomaten, Princeton Üniversitesi, Stanford Universitesi bilim insanları, Menekşe Ermiş, Derya Akkaynak, Pu Chew, Utkan Demirci, Vasıf Hasırcı ortak çalışması kazandı.

Poster sunumlarında birincilik ödülü ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Burini Üniversitesi ortak çalışmasında yer alan Tülin Fırat, Gizem Söyler, Fatma Töre, Mustafa Şit, Aysu Kıyan, Ufuk Özgen, Aysel Kükner bilim insanlarına ait “Karaciğer Regenerasyonunda 4-(3,4-Dıhidroksibenzioksimetil) Fenil-O-D-Glukopiyranosid) Etkisi” isimli bilimsel çalışma oldu.

Kongre’de Yayınlanan Bildiriler SCI (International Journal Of Biological Macromolecules) Dergisinde Özel Sayı Olarak Yayınlanacak…
IBMEC 2018 Kongre Başkanlarından Doç. Dr. Terin Adalı yaptığı açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi olarak bilimsel araştırmalara gösterdikleri önemin kongrede vurgulandığını belirtti. Doç. Dr. Adalı: “Tüm katılımcıların bilimsel çalışmalarının, emeklerinin sunulmasına katkı koymak IBMEC 2018 organizasyon ve bilimsel komiteleri olarak bizlerin gurur kaynağı olmuştur” dedi.

International Journal of Biological Macromolecules dergisinde özel sayı olarak bağımsız hakemler tarafından değerlendirilip yayınlanacak olan çalışmaların bilime katkı sağlamasını hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Adalı, 2020 yılında üçüncüsü düzenlenecek olan IBMEC 2020’de tüm biyomedikal bilimi ve mühendisliği bilim insanlarını aramızda görmekten gurur duyacaklarını belirtti.