I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılıyor
Date Added: 17 Ekim 2016, 22:19
Last Updated Date:26 Kasım 2020, 14:34
I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılıyor

I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde Girne Üniversitesi, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü katılımı ve Türk Tarih Kurumu’nun desteği ile yapılıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahibi olduğu, Ege Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salonlarında Lefkoşa’da yapılacak.

Sempozyumun amacı Akdeniz Dünyası’ndaki sosyal bilimler alanında yapılan yenilikleri takip ve teşvik etmek…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun Akdeniz Dünyası’nda / Havzasında, Sosyal Bilimler alanında yapılan yeni çalışmaları izlemek; yeni bilgi ve belgelerin Türkiye’ye ve Kıbrıs’a akışını sağlamak amacıyla yapılacağı bildirildi.

Başkanlığını Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL’un yürüttüğü sempozyumun Onur Kurulu’nda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt HOŞCOŞKUN ve Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL yer almaktadır.

Katılımcılar sempozyumda İngilizce ve Türkçe bildiriler ile katılacaklardır…

Akdeniz dünyasını ilgilendiren birçok konuda, Sosyal Bilimler ile ilgili birçok anabilim dalında İngilizce ve Türkçe bildiri sunulacağı sempozyumun Bilim Kurulu’nda Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, İtalya Ca Foscari Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maria Pia PENDANI, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, Prof. Dr. Abdüljelil TEMİMİ (Tunus), Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersin DOĞANER, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mevlüt ÇELEBİ, Prof. Dr. Jean Louis BACQUE-GRAMMONT (Paris), İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İdris BOSTAN, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. İnci KUYULU ERSOY, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman ÖZKAN, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vehbi GÜNAY, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah GÜNDOĞDU, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Semra DAŞÇI, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Slobodan İLİÇ, Kıbrıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Michalis N. MICHALE, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Umut KOLDAŞ, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat TÜZÜNKAN, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hasan SAMANİ ve Dr. Mehmet TÜTÜNCÜ (SOTA, Hollanda) yer alıyor.

Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL: “Konferansta her yönüyle tartışılacak olan Kıbrıs Tarihi’nin ve Akdeniz’in karanlıkta kalan tüm yönlerini aydınlatacağımıza inanmaktayım”…

Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL, düzenlenecek olan sempozyumdan çok büyük mutluluk duyduklarını ve değerli bilim insanları ile bir arada olacakları için onur duyduklarını ifade etti. “Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Girne Üniversitesi ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Türk Tarih Kurumu’nun katkılarıyla, 20-21 Ekim 2016 tarihleri arasında Lefkoşa’da ortaklaşa bir sempozyum düzenliyoruz. I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nda Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü olarak en üst düzeyde temsil edilerek ev sahipliği yapacağımız için heyecanlı, mutlu ve gururluyuz. Akdeniz’in özelikle Doğu Akdeniz’in kalbi konumundaki adamızda ve üniversitemizde böyle önemli konferanslar dizisinin ilkini gerçekleştirmek bizleri gururlandırmaktadır” dedi. Konferansların her sene başka bir Akdeniz ülkesinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Özkul, “ilgili konferansların her yıl bir başka Akdeniz ülkesinde düzenlenecektir. Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü olarak gelecek yıllarda yapılacak olan bu konferanslarda da her türlü katkıyı koymaya devam edeceğiz. Ekim ayında yapılacak olan Konferansta her yönüyle tartışılacak olan Kıbrıs Tarihi’nin ve Akdeniz’in karanlıkta kalan tüm yönlerini aydınlatacağımıza inanmaktayım. Ayrıca konferansta birbirinden değerli 60 yakın yerli ve yabancı bilim insanı 20 ve 21 Ekim günlerinde iki gün boyunca Akdeniz merkezinde çeşitli konularda birbirinden değerli bildiriler sunacaklardır. Birçok ülkeden Akdeniz’le ilgili çalışmalar yapan yerli ve yabancı bilim adamlarını Yakın Doğu Üniversitesinde misafir etmekten onur duyacağımızı belirtmek isterim” dedi.