Güney Kıbrıs ve Yunanistan Da Olumlu Oy Kullandı
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 16:03
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:32

Yakın Doğu Üniversitesi Öncülüğünde Kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Öğrenci Birliği, 72 Ülkenin Onayı İle Dünya Tıp Öğrenci Birliği’ne Üye Oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi öncülüğünde kurulan Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrenci Birliği, dünyadaki tıp öğrenci birliklerini temsil eden ve tıp öğrencilerinin sağlık sorunları hakkındaki farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan bir kuruluş olan Dünya Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’na üye oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Tanzaya’da gerçekleştirilen 66. IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) Genel Kurulu’nda, yapılan oylamada federasyona üye Güney Kıbrıs ve Yunanistan da dahil olmak üzere 72 ülkenin oy birliği ile Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrenci Birliği’nin Dünya Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu'na üyeliğinin gerçekleştiği belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenci Birliği Başkanı ile Yönetim Kurulu Üyesi Tanzanya’da…
Dünyanın farklı ülkelerinden 900 kişinin katıldığı 66. IFMSA Genel Kurulu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenci Birliği ve Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrenci Birliği Başkanı İntörn Doktor Gülperi ATEŞ ile Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenci Birliği Halk Sağlığı Direktörü ve Tıp Fakültesi öğrencisi Erdoğan Mete YALÇIN temsil etti.

Üyeliklerle Staj ve Araştırma Değişim Programları Başlatıldı…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitimini sürdüren Tıp Fakültesi öğrencilerini Ulusal ve Uluslararası platformlarda temsil etmek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ öncülüğünde 2015 yılında kurulan Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği (NEUMSA) aynı yıl içerisinde Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) ve Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’na (IFMSA) üye olma çalışmalarını başlattı.

Başvuru sonrasında TurkMSIC üyeliği kısa sürede onaylanan NEUMSA, bu sayede 2016’da staj değişimi programı, 2017’de ise araştırma değişimi programı başlatılarak Türkiye’deki Tıp Fakülteleriyle karşılıklı öğrenci değişimini gerçekleştirdi. Bunun yanısıra bu yıl içerisinde Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği’ni (MSANC) kurarak IFMSA üyeliği çalışmalarını yürüttü.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ “Öğrencilerimize Mentorluk Yapıyoruz…”
Yakın Doğu Üniversitesi Sağlıktan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, Yakın Doğu Üniversitesi’nde faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinin çok önemli misyona sahip olduklarını, kulüplerin hayata geçirmeyi düşündüğü bir çok projeyi yönetim olarak desteklediklerini, öğrencilerle iletişimde daima birer mentor gibi hareket ettiklerini belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, üyeliklerle ilgili tüm çalışmaların belirli bir plan çerçevesinde ve sistematik bir şekilde sürdürdüklerini, 2016’da gerçekleşen TurkMSIC üyeliğinden sonra bu yıl da IFMSA’ya üye olduklarını dile getirdi. IFMSA’nın WHO ve UNESCO tarafından kabul gördüğünü dikkate çeken Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, “Bünyesinde 124 ülke, 1.3 milyon öğrenci ve 137 öğrenci organizasyonu barındırıyor” dedi.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, IFMSA ile yılda 1300’ün üzerinde öğrencinin değişim programına katıldığını ve Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği’nin üyeliğinin kabulüyle birlikte dünyadaki tüm Üniversitelerin Tıp Fakülteleriyle değişim programlarının başlatılabileceğini söyledi.

Doç. Dr. GÜNSEL: “Dünya Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonuna Üyelik, Dünya İle Bütünleşme Adına Önemli Bir Adım”…
Tıp Öğrenci Birliğinin hem bilimsel hem de sosyal bir platform oluşturduğunu dile getiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL de, birliğin öğrencilerin mesleki gelişimlerinin yanında hayatın hemen her alanında çağın niteliklerine uygun birer sağlık insanı olmalarına öncülük edeceğini söyledi.

Birliğin, geleceğin hekimlerinin bilgilerini, vizyonlarını ve becerilerini geliştiren faaliyetlerde bulunmak üzere kurulduğunu anımsatan Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. GÜNSEL, “Bir yandan öğrencilerimize en yeni teknolojilere sahip, yaratıcılıklarını kullanacakları öğrenme ortamları oluştururken aynı zamanda bilimin geniş olanaklarını sunarak, mesleki becerilerini geliştirmek ve mesleki değerleri edinmeleri için çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs Tıp Öğrencileri Birliği’nin, Dünya Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’na üyeliği Tıp Fakültesi öğrencilerini dünyadaki tüm üniversitelerin tıp Fakültelerine ulaşma olanağı sağlarken, tıp mesleğinin uygulamasında gerekli olan bilgi ve becerilerin öğrencilere kazandırılmasına yol gösterici ve bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmayı sağlayacaktır” dedi.

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Nedir?
Türkiye’deki tıp öğrencileri arasında oluşturulmuş ve 30,000’den fazla üyesi bulunan en köklü kuruluş olan Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC), tıp eğitimi, halk sağlığı, insan hakları ve barış, üreme sağlığı, staj ve araştırma değişimi çalışmaları yapan bir organizasyondur.

Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu (IFMSA) Nedir?
Bir milyondan fazla üyeye sahip olan Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak tanınan birliktir.