Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi’nin Temelleri Düzenlenen Törenle Atıldı
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2015, 15:08
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:03

Girne Üniversitesi Rektörlük ve Fakülte binalarının açılışı yapıldı. Temel atma ve bina açılışlarını Başbakan Ömer Kalyoncu gerçekleştirdi.

Girne'de Karakum bölgesinde yer alan temel atma törenine, Başbakan Ömer Kalyoncu, 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ekonomi Bakanı Sunat Atun, Kırım Tatar Meclis eski Başkanı Ukrayna Meclis Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş, YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel, Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İlkay Salihoğlu akademisyenler,öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Girne Üniversitesi Hastanesi Robot Da Vinci (Robotik Cerrahi sistem) ile Donatılacak

Temeli atılan 150 yatak kapasiteli Girne üniversitesi Hastanesinde,acil servis polikinlikler, 5 adet Ameliyathane, Kardiyoloji, Fizyoterapi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Tam görüntüleme merkezinden oluşacak.

Hastanede aynı zamanda son teknoloji de kullanılacak. Hastane 'pax' ( Dokunmatik ekran üzerinden erişilen dijital radyolojik görüntüler) sistemi ve Robot Da Vinci (Robotik Cerrahi sistem) ile donatılacak.

“Denizcilik, Havacılık ve Uzay Bilimleri ve Uçak”

Açılış konuşmasını Girne Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlkay Salihoğlu yaptı. Salihoğlu, açılış ve temel atma törenlerine katılan herkese teşekkür ederek, açılışı yapılacak fakültede denizcilik, havacılık ve uzay bilimleri, uçak gibi bölümlerin hizmet vereceğini söyledi.

Salihoğlu, ilk olarak 2 yıl içerisinde altyapı ve üst yapının oluşturulduğunu anlatarak, temeli atılacak kompleksin 3 bloğunun hastane, 1 bloğun ise fakülte olacağını kaydetti.

Hedef Eylül 2016

Hastanenin Eylül 2016'da tamamlanmasının hedeflendiğini ifade eden Salihoğlu, hastanenin tüm alt yapıya sahip olacağını, yüksek teknoloji ile donatılacağını ve Girne halkına en yüksek seviyede hizmet vereceğini anlattı.

Denizcilik dünyasında aranır mühendisler ve ara elemanlar yetiştireceklerini ifade eden Salihoğlu, üniversitenin yoğun çalışmalar yaptığını ifade ederek, üniversitenin uluslararası normlara uygun olduğunu, denizcilik fakültesinin de bu kapsamda dünya standartlarında eğitim vereceğini vurguladı.

3 Uçak

Uçak ve Uzay Bilimleri alanında da aynı şekilde uluslararası çerçevede 3 uçak ile hizmet vereceklerini anlatan Salihoğlu, üniversite kapılarının her zaman halka açık olacağını kaydetti.

GÜNSEL

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel, yaşamını yakın zamanda yitiren dedesini anarak başladığı konuşmasında halkın bayramını da kutladı.

Günsel, ailesinin eğitim alanında yaptığı yatırımların gururunu yaşadığını ifade ederek, açılış ve temel atma törenlerine katılan herkese teşekkür etti.

Bugün ve geleceğin sembol üniversitelerinden birinin temelini attıklarını vurgulayan Günsel, Girne Üniversitesi’nin YDÜ'nün engin eğitim tecrübelerinden doğduğunu kaydetti.

Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi’nin temelini atmaktan onur duyduklarını ifade eden Günsel, hedefin halka ve eğitim alanına hizmet olduğunu vurguladı. Günsel, binanın bir yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

Günsel, hastanede bilimsel donanımlar ve altyapı bakımından kaliteli hizmet vermeyi hedeflediklerini, KKTC halkına sağlık ve eğitim alanında çok daha teknolojik yatırımlarla hizmet vereceklerini, üniversitenin misyonunun, araştırma olacağını kaydetti.

Günsel şöyle devam etti; "Eğitimde başta olmak üzere toplumsal yaşamın farklı alanlarında toplumumuza hizmet için çıktığımız bu 37 yıllık yolculuğumuzda Girne Üniversitemizin, kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitemizin ve topluma hizmet veren diğer tüm kurumlarımızın amacı öncelikli olarak; ada halkımızın ada içinde tüm ihtiyaçlarını karşılaması oldu ve olmaya devam edecektir. Girne Üniversite Hastanesi de, Girne halkının ihtiyaçlarına cevap vererek, çok önemli bir görevi üstlenecek ve Girnemizle bütünleşerek ulusal ve uluslararası arenada onun sembolü haline gelecektir. "

Günsel, hastaneyi kurarken bugünün değil yarının teknolojisini de zorlayacaklarını söyledi. Günsel, hastanenin Girne halkıyla da bütünleşerek hizmet vereceğini dile getirerek, hayırlı olmasını diledi.

HASKASAP

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, yakın zamanda kaybettiği dedesini anarak başladığı konuşmasına; "Girne Üniversitemizin yeni kampüsüne kavuştuğu ve cumhuriyetimizin kurulduğu günde, birlikteyiz ve bir bütünüz. Günsel Ailesi eğitimde 37, yılında. Ailemiz bu topraklarda kökleşmeyi vazife bildi. Biliriz ki kökleşme, yapılaşma ve dünya ile bütünlemekle mümkün.İlkemiz, yaptıklarımız ve yapacaklarımızla sadece beğenilir değil aranan olmaktır. Girne’de farklı bir mimarı ile hem eğitimde hem de sağlıkta yerimizi aldık. Amblemimiz, devraldığımız bayraktır." dedi

GÖKÇEKUŞ

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş da, Günsel ailesinin dedesi İrfan Günsel'i anarak, ailenin eğitim alanına yaptığı ilk yatırımları anlattı. Gökçekuş, YDÜ'deki yüksek bilgi, tecrübe ve alt yapının bu üniversiteye aktarıldığını ifade ederek, hem eğitim hem de sağlık alanına yapılan yatırımlara teşekkür etti, kutladı.

Gökçekuş, ülkenin altında bulunduğu izolasyonlara rağmen eğitim alanında yaşama geçirdiği uluslararası yatırımlarda ilk tebriği üniversitelerin hak ettiğini ifade ederek, YÖDAK ile üniversitelerin doğru adımlarla doğru yolda olduğunu söyledi.

DÜRÜST

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, KKTC'nin 32. kuruluş yıl dönümünde böyle önemli bir açılış ve temel atma törenine katılmaktan onur duyduğunu ifade ederek, Günsel ailesini eğitim ve sağlık alanına teknolojik alt yapıyla yaptığı yatırımlar dolayısıyla kutladı.

Dürüst, KKTC'de tüm alanlarda yatırımların sürdüğünü ifade ederek, ülkeye yatırımlarla katkı yapan herkesi tebrik etti.

EROĞLU

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Günsel ailesinin 1988 yılından beridir ülkeye yatırım yaptığına işaret ederek, ailenin ülkeye yaptığı yatırımlardan ve ülkeye çektiği öğrenci sayısından dolayı tebrik etti.

Eroğlu, ülkenin buna ve böyle yatırımcılara ihtiyacı olduğunu belirterek, ülkenin yatırımlarla kalkınabileceğini ifade etti, yatırımları kutladı. Bu fakültelerden mezun kişilerin ülkelerine ve özellikle ülkeye katkılarının yüksek olacağına inanç belirten Eroğlu, hayırlı olmasını temenni etti.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu ise, bugün bir bilim yuvasının açılışına geldiklerini ifade ederek, törenin başında yapılan "tütsülenmenin" kendisine göre çok önemli olduğunu söyledi. Kalyoncu, bunun adalı her insan için çekici olduğunu belirtti.

Bugün iki anlamlı tören yapıldığını, bunların kutlamalar ve temel atma törenleri olduğunu ifade eden Kalyoncu, hedefin, KKTC’nin geldiği eğitim alanını genişletmek, üniversitelerin alt yapılarını uluslararası standartlara yükselmek olduğunu vurguladı.

Girne Üniversitesi’nin de bu alanda yeni olmasına rağmen büyük bir tecrübe ve altyapı üzerine kurulduğunu ifade eden Başbakan Kalyoncu, yeni üniversitelere destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Üniversitelerden beklentilerinin ise uluslararası standartlara uygun gelişim ve öğrenci getirmesi olduğunu ifade eden Kalyoncu, ayrıca yeni iş kolları yaratmasını beklediklerini söyledi.

Başbakan Ömer Kalyoncu, üniversitelerin birer eğitim alanı olduğunu ve bu çerçevede Kıbrıs Türk halkının itibarını artıracak faaliyetler içinde hareket etmesinin önemine dikkat çekti ve hayırlı olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından ilk önce açılış yapıldı, sonrasında temel atıldı.