Gestalt’ın Divanı Psikaanalizin Boş Sandalyesi Adlı Konferans Büyük İlgi Topladı…
Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2018, 20:52
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:41

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünün gerçekleştirdiği, Gestalt’ın Divanı Psikaanalizin Boş Sandalyesi adlı konferans büyük ilgi topladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, alanlarında uzman Yrd. Doç. Dr. Sertan Kağan ile Uz. Eşmen Tatlıcalı’nın, konferansa konuşmacı olarak katıldığı belirtildi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünün öğretim üyeleri ile öğrencilerinin katılım gösterdiği konferansta, Gestalt Kuramı ile Psikanaliz Kuramı’na ait genel kavramlar açıklanırken iki kuram açısından “danışan–danışman” arasındaki ilişki de masaya yatırıldı.. Aynı zamanda Gestalt Kuramı ile Psikanaliz Kuramı arasındaki benzerlik ve farklılıklardan da söz edildiği konferansta, Yrd. Doç. Dr. Sertan Kağan, Gestalt Kuramı, Uz. Eşmen Tatlıcalı ise Psikanaliz Kuramı’nın uygulamalarına dair deneyimlerini paylaştılar. Konuşmanın son kısmında ise Uz. Eşmen Tatlıcalı, vaka üzerinde iki kuramın uygulamalarını öğrencilere aktardı.

Öğrenciler, Gestalt Kuramı ile Psikanaliz Kuramı Yaklaşım ve Yöntemini Öğrendiler…
Konferans sayesinde öğrenciler, Gestalt Kuramı’nın bütüncül bir yaklaşım sergilediğini, Psikanaliz Kuramı’nın ise “insanı” içeren sanat, felsefe, tedavi ve araştırma yöntemi olduğunu öğrendi. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yağmur Çerkez, bu gibi konferansların öğrenciler için çok değerli olduğunu dile getirerek etkin ve yapıcı bir konferans gerçekleştirdiklerini aktardı.