Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğit’in 200 Eserinden Oluşan “100×2 Temalı Fotoğraf Sergisi” Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 15:00
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:01

Fotoğraf Sanatçısı ve Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit’in farklı kategorilerden çalışmalarını içeren 200 fotoğraftan oluşan “100x2 Temalı Fotoğraf Sergisi”, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bilimleri Fakültesi İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda yer alan serginin açılışında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim elemanları ile misafirler katıldı.

Mehmet Gökyiğit’in yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında ödül almış 75 fotoğrafının yanı sıra, 65 renkli ve 60 siyah-beyaz fotoğrafı sanatseverlerin beğenisine sunulduğu serginin açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Ümit Hassan: “Beşeri ve Sanatlar Zincirine Yeni Bir Halka Eklendi…”
Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, sanat tarihine yeni bir kayıt düştüklerini ifade ederek serginin, Mehmet Gökyiğit’in hayatının bir panoraması hem de sanatçının özel bakışı ile insan, coğrafya, tekil ve çoğul olanın sanatsal olarak yeniden üretimi anlamı taşıdığını söyledi.

Yurtiçi ve yurt dışında fotoğrafçılık ustalığını pekiştiren Mehmet Gökyiğit’in usta kimliğine sergide yer alan 200 eseri ile tanıklık edileceğini ifade eden Prof. Dr. Hassan, sergiyi daha önce izleyenlerin eski birikimlerini yeni perspektifle görmelerini ve tazelemelerine imkan verdiğini anlattı. Gökyiğit’in, yüksek seviyeli ve patronajlı sergilerde jüri üyeliği yaptığını ve ödüller kazandığında da bahseden Prof. Dr. Hassan, sanatçının konu, kadraj ve ışıkta üstün bir tekniğe sahip olduğunu ve hep yeniye açıldığını, sanatında içsel matematik ve geometri merakı görüldüğünü aktardı.

Geniş ve özenli katkılarla hazırlanan sergilerin Kıbrıs’ın ulus ötesi açılımını, beşeri tanınmasını mümkün kıldığını belirten Prof. Dr. Hassan, Günsel ailesinin önderliği ile sanat faaliyetlerin tasarım, projeksiyon ve gerçekleştirilmesinin bir bütün oluşturduğunu, bu bütünlüğün de çok alanlı sanat dallarının ahenkli birlikteliğinde vücut bulması anlamını taşıdığını dile getirdi.

5300 yıl önce görünenin artık eskisi gibi olmadığını bilincine ulaşıldığından söz eden Prof. Dr. Hassan, medeni toplumun ve tekniğin artması ile kamera oskura sayesinde fotoğrafın ve fotoğraf sanatının bilinçlerde değişim yarattığını söyledi. Prof. Dr. Hassan, “Gördüğümüzün aslında sadece zapt edilmesi değil, sanatçı gözüyle yeniden üretilmesi insanlığın estetik kapsamlı dünyasına aktarılmasının vazgeçilmez unsurlarındandır” dedi.


Cumhurbaşkanı Akıncı: “Yakın Doğu Üniversitesinde Yerleşen Kültür ve Sanat Etkinlikleri Geleneği, Ambargo Altında Yaşayan Toplumun Dünya’ya Açıma Penceresi…”
Son dönemlerde katıldığı önemli etkinliklerden birinin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserleri ile Fotoğraf Sergileri açılışlarına katıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, bunun ülkemizde fotoğraf sanatına olan ilginin çocuk yaşlardan itibaren sürdüğünü gösterdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı: “Sadece bu Üniversite kampüsünde yer alan sergilerin sayısını unuttuk. Yakın Doğu Üniversitesi’nde güzel gelişmelerin olduğu güzel bir gelenek yerleşiyor. Ambargolar altında yaşayan bir toplumun dünyaya açılan pencereleri bu faaliyetler. Ambargo ve sınır tanımayan kültür, sanat, bilişim ve iletişim alanındaki gelişmeler bizim bu duvarları aşabileceğimiz, politik sınırlamaların ötesine geçebileceğimiz değerli alanlar. Bu alanlara mekanlarını ve yüreklerini açan insanları kutlamak gerekiyor. Hem kurumsal hem bireysel anlamda yürütülen çalışmalar desteklenmeli” diye konuştu.

Kıbrıs sorunu çözümü ile ilgili olarak Güney Kıbrıs’ın ortaya istek koymaması ile müzakerelerin durduğunu da dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her alanda daha iyiye ve güzele gitmek için mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini, kültür sanat etkinliklerinin de bu mücadelenin çok önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak sözlerini noktaladı.


“İbn Heysem Ödülü” Takdim Edildi…
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Mutafa Akıncı ile Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel tarafından Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğite’e Yakın Doğu Üniversitesi müzelerinde eserleri sergilenen sanatçılara verilen Alasya ödülleri kapsamında fotoğrafçılık alanında verilen “İbn Heysem” ödülü takdim edildi. Ödül takdiminin ardından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmek üzere Kazakistanlı heykeltıraş Nurlan Kebek Uulu tarafından Mehmet Gökyiğit adına yapılan heykelin açılışını yaptı.

Mehmet Gökyiğit: “ 3. Kişisel Fotoğraf Sergimin Açılmasın Dolayı Sevinçliyim…”
Ödül takdimi sonrası duygularını aktaran Mehmet Gökyiğit’te Yakın Doğu Üniversitesi katkıları ile 200 fotoğrafını sanatseverlere sunma imkanı bulduğunu ve sevinçli olduğunu ifade etti.

Gökyiğit: “Sevinçliyim çünkü sergimin açılışı her zaman sanat ve sanatçıya destek veren, bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştiriliyor. Günsel ailesinin sergime başından beri sahip çıkmasından dolayı sevinçliyim. Optik ilmin kurucusu karanlık oda ile fotoğraf makinesinin keşfedilmesine katkı koyan İbn Heysem ödülüne layık görüldüm. Ülkemizin fotoğraf alanında önde gelen isimleri, dernek başkanları, sanatseverler, fotoğraf tutkunları sergi açılışımda hazır bulundular. 2005 yılından itibaren fotoğraf sanatının içinde olan biri olarak bu sergi sonrası sorumluluklarım daha da artarak farklı zamanlarda, farklı temalı sergilerle sizlerle birlikte olacağım” sözlerini kullandı.

Sergi Kurdelesi Kesilerek Sergi Gezildi…
Konuşmaların ve ödül takdiminin ardından “100x2 Temalı Fotoğraf Sergisi”nin açılış kurdelesi kesildi. Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğit’in 200 eserinden oluşan sergi, 15 Haziran 2019 tarihine kadar 08.00-16.00 saatleri arasında İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.