‘Engelsiz Kampüs ve Yükseköğretimde Kalite Yönetimi’ Toplantısı Yakın Doğu Üniversitesinde Yapıldı
Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2017, 10:21
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:01

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence ve Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi organizasyonuyla Engelliler Haftası nedeniyle YÖDAK yetkilileri ile ‘Engelsiz Kampüs ve Yükseköğretimde Kalite Yönetimi’ grup toplantısı gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Toplantı Salonunda, Yüksek Öğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Akile BÜKE’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıya; Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yükseköğretim ve Dış İlişkiler Daire Müdürlüğünü temsilen uzmanlar,  Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Doç. Dr. Zehra ALTINAY ve Merkezin Kurumlar arası İşbirliği Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Behçet ÖZNAÇAR ve etkinlik Koordinatörü Uz. Gülsün BAŞARI hazır bulundular.

Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gökmen DAĞLI, Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fahriye ALTINAY ile Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ da toplantıya katkı sağladılar.

Toplumsal Farkındalık  Adımları Atılıyor…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, toplantının açılış konuşmasını yapan Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Doç. Dr. Zehra ALTINAY , hem toplumsal farkındalığın hem de toplum faydasına yönelik hassasiyetle projelerin üretildiği merkezin giderek uluslararası açılım gösterdiğini sadece ülkemizde değil yurtdışı işbirliği faaliyetleriyle vizyonuna yakışır adımlar attığını belirtti.

Doç. Dr. ALTINAY, en önemli amacın uzmanlaşmayı dikkate alarak işbirliği ile ilerlemeye çalışıldığını, bugüne kadar işbirlikleriyle eğitim başta olmak üzere toplumun her noktasında özellikle derneklerin ihtiyaçlarını dikkate alarak gönüllü projelerde yer aldıklarının altını çizdi. Ayrıca, gönüllü projeler yanı sıra akademik çalışmalarında da bu konuyu irdeleyip bilimsel makale çalışmalar yapıldığını ve uzman yetiştirme noktasında da konuya hassasiyetlerinin devam ettiğini ekledi.

Prof. Dr. SERAKINCI: “ Kaliteli Eğitimle Toplum Başarısı Artırılmalıdır…”

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI da yaptığı konuşmada, ülkemizde  son bir kaç yılda bu tarz organizasyonlar ile  yaşamsal sınırları olan bireyleri ötekileştirmeden topluma kazandırmak ve bu amaçla toplumsal farkındalıkların arttığının görüldüğünü dikkate çekti.

Dünyada gelişmiş ülkelerin eğitim ve araştırmalarla kalite artıracak standartlar ve kriterler getirerek başarıya ulaşmaya çalıştığını bunun içinde ihtisaslaşmaya gitmek zorunda kaldığını anlatan Prof. Dr. SERAKINCI, Bologna kriterleri ve bu kriterlere yol gösteren araştırmaları örnek gösterdi.

Bir toplumun başarısının eğitim düzeyi, eğitim düzeyindeki kalitesi ile ölçüldüğüne işaret eden Prof. Dr. SERAKINCI,  “Kaliteyi de araştırmalar ve uluslararası standartlar belirlemektedir.  Toplumları da bireyler oluşturduğuna göre  bireylerin kaliteli  eğitimi  ve yetişmesi de ancak araştırmalar ile sınırların geliştirilmesi esas olmalıdır.  Bu bağlamda erişebilirlik ulaşılabilirlik sınırları olan engelli bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri engelsiz kampuslar ile yüksek öğretimde kaliteyi artıracak gerekli önlemler alınarak girişimlerde bulunulması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Yaşamsal sınırları aşmakta göstereceğimiz hassasiyet ve desteklerin öneminin ne kadar büyük olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. SERAKINCI sözlerinin devamında, “Bunun yanı sıra  daha doğmadan önlemler alınmalı ve onları sevgiyle kucaklayıp bu sevgiyi toplum seviyesine aşılamak, toplumsal hatta hükümetler seviyesinde farkındalıklar yaratmak gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Yakın doğu Üniversitesi Centre of Excellense ve  Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin bu amaçla  anlamlı ve büyük projelere imzalar attığını dile getirerek, Yakın Doğu Üniversitesinin toplumsal sorumluluklarının geliştirilmesinde öncülük eden bir merkez olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti engelsiz bilişim platformu koordinatörlüğünü yaptığını, birçok ulusal ve uluslararası proje ve etkinlikler yürüttüğünü anlattı.

Engelsiz Kampus Faaliyetleri Önemseniyor…

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akıle BÜKE ise yaptığı konuşmada, engelsiz kampus faaliyetlerini önemli bulduklarını, kalite çalışmalarında bu konunun en önemli kriterlerden olarak görüldüğünü, gerek Amerika Birleşik Devletlerinde gerek Avrupa ve Türkiye’de işleyişin ve farkındalığın bu yönde olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. BÜKE, Bologna sürecine uyumluluğa değinerek,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde YÖDAK bünyesinde komisyonlar aracılığı ile bu faaliyetleri sürdüreceklerini bu nedenle de toplantıyı çok anlamlı bulduklarını, toplantı çıktılarının paylaşılarak yol gösterici olacağını sözlerine ekledi.

 Büke’ye Anlamlı Plaket…

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI tarafından YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akıle BÜKE’ye katılımından ötürü özel eğitim merkezi çocuklarının el emeği olan plaket hediye edildi.

Toplantı Neticesinde 10 Temel Öneri Ortaya Çıktı…

Farklı üniversitelerden de uzmanların da katıldığı toplantı neticesinde 10 temel öneri gündeme getirildi. Uzman ekiplerin oluşturularak ileriye dönük startejik adımların atılmasına karar verildi.

Toplantı neticesinde ortaya çıkan başlıca öneriler arasında, özel sektörün toplumsal sorumluluk projelerini desteklemesi konusunda özendirilmesi ve devlet tarafından desteklenmesi, üretilen projeler ile ilgili bakanlıktan destek sağlanması, yükseköğretim ve okul öncesi dönemi kapsayan kademelerde müfredatlarla engelli farkındalığının yerleştirilmesi, engelsiz toplum için tüm paydaşlar arasında işbirliği sağlanması, koordinasyon merkezlerinin kurulması, örnek proje ve çalışmaların bir çatı altında toplanarak paylaşılması yer alıyor.