Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2016, 16:17
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:34
Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart

Herkes için Eğitim Engelsiz Turizm ve Yaşam Çalıştayı Yakın Doğu Üniversitesi Başladı
Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence, YDÜ Center of Excellence’a bağlı YDÜ Turizm Araştırmaları Merkezi, YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi, ve Yakın Doğu Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilen " Herkes İçin Eğitim Engelsiz Turizm Ve Yaşam çalıştayı" YDÜ Hastanesi 101 No'lu salonda başladı.

Çalıştaya, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Eşi Meral Akıncı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’deki kamu kurum ve kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinden, üniversitelerden, yerel yönetimlerden çok sayıda temsilcinin yanı sıra öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart


Doç. Dr. İrfan S. Günsel: “Engelleri Kaldırma Ülküsüne Gönül Vermiş Özgür ve İnançlı Yüreklerle Beyinleri Hiçbir Engel Durduramaz”
Çalıştayın önemini vurgulayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi olarak Kıbrıs’ta her alanda engelsiz bir toplumun yaratılması konusundaki çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerinin altını çizen Doç. Dr. İrfan S. Günsel “Kıbrıs’ta engelsiz bir yaşamın inşasına ihtisas alanlarımız olan eğitim, turizm ve sağlık alanlarında önemli katkılar sağlamayı amaç edindik. Bu anlamda çalışmalarımızı bu alanlarda yoğunlaştırarak engelsiz bilişim, engelsiz turizm, engelsiz eğitim konularında bilimsel çalışmalar ışığında projeler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Örneğin bu yıl üçüncüsü düzenlenen Engelsiz Bilişim günlerinin ev sahipliğini gerçekleştirdik. Engelsiz web erşilebillirliği konusunda hazırlanan rapor ve çalışmalarımızla kamusal alanda engelsiz bir yaşam için toplumsal farkındalık ve bilinç yaratmayı hedefledik. Engelsiz bir toplum için için yapılan çalışmaların daha yaygın hale gelebilmesi , bu konudaki toplumsal farkındalığın artması ve pekişmesi ve doğru eğitimle engellerin kaldırılabilmesi herkesin daha fazla sorumluluk alması, ve ortak bir eylem planı oluşturularak hareket edilmesi ile mümkün olacaktır.” dedi. Engelleri kaldırma ülküsüne gönül vermiş özgür ve inançlı yürekleri ve beyinleri hiçbir engelin durduramayacağını vurgulayan Doç. Dr. İrfan S. Günsel, bu ülkü doğrultusunda eğitimi etkin ve sistemli bir biçimde kullanarak yaşamımızın her alanında engelleri kaldırmak ve eğitimin ışığında ülkemizin engelsiz geleceğini inşa etmek yolunda önemli bir çalıştayı hep birlikte hayata geçirdiklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Nedime Serakıncı: “Engelsiz Bir Yaşam için Bireyler, Kurumlar ve Yönetimler Seviyesinde Farkındalık ve Düzenleme Gerekli”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Müdürü Prof. Dr. Nedime Serakıncı; Engelsiz Turizm ve Yaşam Çalıştayı’nın ismi üzerinde durarak, engelsiz turizmin esas hedefinin bugün dünyamızda varolan engelli bireylerin diğer bireylerde olduğu gibi özgürce eşit haklarda varolan günlük sosyal haklarından günlük aktivitelerden eşit olarak yararlanabilmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Bu konuda Yakın Doğu Üniversitesi olarak sosyal farkındalık ve yerel yönetimler seviyesinde gerekli düzenlemelerin yapılması için düzenlenen çalıştaylar serisini düzenlemekten büyük mutluluk ve onur duyduklarını kaydeden Prof. Serakıncı; "Yakın Doğu ailesi olarak 3 araştırma merkezimizin girişimleri sonucu Turizm Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanlığını Doç. Dr. Tülen Saner, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi eş başkanları Doç. Dr. Zehra Altınay, Doç. Dr. Fahriye Altınay ve Yakın Doğu Enstitüsü başkanlığını Doç. Dr. Umut Koldaş'ın yaptığı girişimler sonucu bu 3 merkez bir araya gelerek ülkemizde öncelikle bireyler seviyesinde, kurumlar seviyesinde ve yerel yönetimler seviyesinde eksiklerimiz neler, neleri değiştirmeliyiz bu değişiklikler çerçevesinde nasıl düzenlemelere gidilmelidir gibi konuları irdelemek üzere böyle bir çalıştayı düzenlediler. Böyle hassas bir konunun farklı yönlerini tartışacağımız ve çözümler üretmeye gayret edeceğimiz önemli bir çalıştayda hem devlet kurumları hem de sivil toplum örgütleri olarak bizleri yalnız bırakmadığınız ve hep birlikte olduğumuz için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: “Engelsiz Turizm Geliştirilmesi Sayesinde Engelli İnsanların ve Ailelerin Tatil Yapması Olanaklı Kılınacaktır”
Dünyada önemi her geçen gün artmakta olan turizmin ekonomik ve sosyokültürel döngülerle gelişen bir sektör olduğuna dikkat çeken KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ".Kuzey Kıbrıs denizi, güneşi, doğal güzellikleri ile tercih edilen turizm destorasyonlarından biri olmuştur. Her geçen yıl turist sayısının artmasını gözlemliyoruz. Önümüzdeki sezon da ciddi anlaşmalar yapıp ülkemizin turist sayısındaki artışı daha üst seviyelere çıkaracağız. Bu sayının giderek artması için bütün çalışmalar yapılıyor. Çağdaş toplum oluşturulmasında engelli vatandaşların yaşamın tüm kesimlerinde uyumlarının sağlanması çok önemli bir göstergedir. Engelli bireylerin sosyal hayata daha aktif katılımları için kamusal alanların ulaşılabilir ve erişilebilir duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda engelsiz turizm yapabilmemiz adına görevlilerimizin bu konunun bilincinde olduğunu belirtmek isterim. Engelsiz turizm geliştirilmesi sayesinde engelli insanların ve ailelerin tatil yapması olanaklı kılınacaktır. Otellerin girişlerdeki ve çıkışlardaki engelli vatandaşlarımızın rahat hareket edebileceği imkanların sağlanması ile ilgili bütün girişimler yapılmıştır. Personel eğitimi ile ilgili engelli vatandaşlara ve ailelere davranış şeklinin nasıl olacağı yönünde eğitimler ve çalışmalar başlamıştır. Bu eğitimler ve çalışmalar gerek turizm bakanlığına ait otelcilik okulları gerekse bütün üniversitelerimizde alacağımız katkı sayesinde bu yerlerde çalışacak olan tüm personellerin eğitilmesi ve bu eksiklerin giderilmesi sağlanacaktır.Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak üzerimize düşen görevleri yapmaya ve her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu burdan belirtmek isterim. Engelsiz turizm ve yaşam çalıştayını ve bu alandaki çalışmaların devamını temellilerim ve emeği geçen Yakın Doğu Üniversitesi çalışanlarına ve destek veren tüm sektör temsilci arkadaşlarıma teşekkür ederim." dedi.

Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Saner: Toplumsal Yaşamda Engelleri Aşmak için Eğitim Şart
Bu çalıştayda ilk kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak bulunmaktan büyük onur duyduğunu vurgulayan KKTC Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, "Aslında toplumda engelleri hep kendimize bizler yaratıyoruz diye düşünüyorum. Sadece engelli diye düşündüğümüz vatandaşların değil genel olarak tanımladığımızda yaşlılarımıza veya hepimizin kendi kendimize bir çok sıkıntılar yaratmıştır. Bu bağlamda düşündüğümüzde toplumda genel anlamda engelli vatandaşlarımızla birlikte hem küçük çocuklarımıza hem de yaşlılarımıza sunduğumuz hizmetlerde bir farkındalık yaratmak zorunda olduğumuza inanmaktayım, bu doğru bir tespittir” dedi. Doğru çözüm ve yaklaşımların geliştirilebilmesi için özeleştirinin de önemine değinen Bakan Saner, “KKTC de yapılmış devlet binaları kendi başına dizayn edildiği şekilde hiç bir engelli vatandaşımızın oraya girmesine olanak sağlayacak durumda değildir. Burada herşeyde söylediğimiz gibi eğitim şart. Mimarlık bölümlerimizde bu konuyu çok dikkatle ele almamız lazım. Oturduğum yerden burayı incelediğim zaman yaşlı bir bireyin ya da çocuğu çıkması için bu platformda imkanı olduğunu görüyorum. Bunu daha da arttırarak meclisimiz de dahil olmak üzere bu tür platformların her türlü vatandaşımızın ulaşabileceği şekle dönüştürmek bizlerin asli görevidir. Bu bağlamda çalıştaya katkı koyan dört birime yürekten teşekkür ediyorum.”dedi.

Engelsiz Bir Yaşam, Toplum ve Turizm için Eğitim Şart


Meral Akıncı; Ülkemizde Engelliler Sosyal, Ekonomik Ve Kültürel Hayata Daha Fazla Dahil Edilmeli
Engelliliğin her bireyin hayatının seyrinde karşılaşabileceği ve tüm insan ırkına ait bir durum olduğunu belirten Meral Akıncı “Bir bireyin çeşitli nedenlerden dolayı birlikte yaşamak zorunda kaldığı engeli sosyal ve kültürel çevresi tarafından belirlenir. Bireyin fiziksel özelliği aslında onun için yaşadığı toplumun bir parçası olmasının engelleyicisi değildir ancak engelliye yüklenen anlamlar ve değerler onun etiketlenerek engellenmesini yaratmaktadır. Engelli bireylere yönelik toplumun bakış açısı ise engelli bireylerin sosyal konumunun belirleyicisidirler. Kısacası engelli olmayan bireylerin sosyodemokratiklerine bağlı olarak engelli bireylerin tanımları yapılmaktadır. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki engelli olanların kendilerine yönelik olan duygularından çok genellikle engeli olmayanların engellilere yönelik tepkileri kültürel betimden ortaya çıkmaktadır.”dedi. Bu betimlemenin engelli bireylerin topluma katılımı ve eşit haklarından yararlanabilmeleriyle ilgili düzenlemelerin yapılabilmesine engel olduğunun altını çizen Akıncı, “Bu algı farkı nedeniyle engelli bireylerin toplumsal hayatın bir parçası olması gerektiği bilinci oluşturulamamakta ve bu yönde yapılması gereken düzenlemeler hayata geçirilememektedir. Ülkemizde engellilerin sosyal, ekonomik ve kültürel hayata dahil edilememesinin yanı sıra kimin “engelli birey” olduğu ile ilgili kısıtlı algı da sorunlar doğurmaktadır. Toplumumuzda engelliliğe bakış açısı acıma hissi şeklindedir ve ne yazık ki engellilik konusunda toplum bilincimizin yeterince gelişmiş olmadığını gözlemleriz. Engelliliğe bakış açısı kültür düzeyine göre değişmekte, eğitim düzeyi yükseldikçe duygusallıktan ve acımadan uzaklaşan bir bakış açısı olduğu görülmektedir. Bu acıma hissinin ötesine geçmek gerekir. Bu konuda Farkındalığın yaratılması veya anlaşılmayı sağlamak, kültürel özelliklerle de doğru orantılıdır. Özel gereksinimli tüm bireylerimiz için ayrımsız olarak ulaşım, dolaşım, erişebilirlik, istihdam ve sosyal yaşam gibi son derece önemli konularda ihtiyacı karşılamalıdır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Eşi Meral Akıncı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Müdürü Nedime Serakıncı, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi eş Başkanları Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, Turizm Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Tülen Saner ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş tarafından çalıştaya katkı koyan kurum, kuruluş, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine sırasıyla plaket verildi. Açılışta, İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi Kıbrıs manileri ile bir gösteri sundu.