“Enerji Kaynaklarının Kontrolü Bilgiye Erişimden ve Etkili Uluslararası İlişkilerden Geçiyor”
Eklenme Tarihi: 09 Nisan 2016, 11:40
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:56
İrfan Günsel Araştırma Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

Kıbrıs Türkleri enerji politikalarında bilgiye erişim ve uluslararası ilişkilerde yetersiz kalmamalı tespitinde bulunan enerji uzmanı Necdet Pamir Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde Enerji Transfer Yolu ve/veya Terminal Olarak Türkiye ve Kıbrıs'ın Konumu’nun Önemini Vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi’nde enerji konusundaki çalışmaları ile tanınmış ismi Necdet Pamir Türkiye’nin enerji potansiyelini ve Doğu Akdeniz enerji kaynaklarını program katılımcıları ile birlikte değerlendirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde konuşan Necdet Pamir Türkiye’nin ve KKTC’nin enerji konusunda mevcut durumunu, projelerini ve politikalarını anlattı

Pamir: “Enerji konusunda Kıbrıs’ı bir başına, bölgeden ve küresel gelişmelerden soyutlayarak, sonuç almak kolay değildir”.
Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde “Enerji Transfer Yolu ve/veya Terminal Olarak Türkiye ve Kıbrıs'ın Konumu’nun Önemini” başlıklı sunum gerçekleştiren Necdet Pamir, Kıbrıs’ta bugüne kadar, diğer konularda olduğu gibi, tüm ada halkına ait olan hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde de inisiyatif çoğunlukla Rum tarafında olmuştur. Bunun temel nedenleri arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği başta olmak üzere, Rusya da dahil etkili aktörlerin Rum tarafıyla olan farklı nedenlerle de olsa yakın ve destekleyici politikaları yer almaktadır. Türk tarafı ise gerek bilgiye erişim ve gerekse uluslararası ilişkiler boyutunda hayli yetersiz kalmaktadır. Türkiye’nin mevcut “değerli yalnızlık” politikası da buna “tuz ve biber” olmaktadır” dedi.

İrfan Günsel Araştırma Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Eğitim Seminerleri Devam Ediyor


Avrupa Birliği gaz kaynaklarını çeşitlendirmek için Akdeniz’e ve Kıbrıs’a önem veriyor
Avrupa Birliği’nin doğal gazda Rusya’ya aşırı bağımlılığını azaltmak istediğini vurgulayan Pamir, bu çerçevede Avrupa ülkelerinin ve AB karar alıcılarının kaynak çeşitlendirmek için Doğu Akdeniz’e büyük önem verdiğini ifade etti. Bu nedenle Avrupa Birliği’nin yeni bulunan bu kaynakların Orta Doğu’da barış sağlanmasında bir hızlandırıcı olması için tüm olanakları kullanması gerektiğinin altını çizen Pamir bu bağlamda öncelikle Kerry’nin başlattığı İsrail-Filistin barış projesinin de desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Koldaş: Enerji kaynaklarının ve aktarım rotalarının eşit kontrolü için toplumsal farkındalık ve kurumsal eşgüdüm şart
Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Güvenlik Akademisi kapsamında farklı güvenlik alanlarını çok boyutlu bir şekilde irdelediklerini ve enerji güvenliğinin de gerek Kıbrıs gerekse dünya güvenliğinin çok önemli bir odak alanı olduğunu ifade etti. Enerji güvenliği konusunda politika üretme süreçlerinin doğru bilgi ve sistematik bir bakış açısıyla desteklenmesi gerektiğini vutrgulayan Doç. Dr. Umut Koldaş, bölgenin önemli uzmanlarından Necdet Pamir’in vermiş olduğu seminerin bu gerekliliği farklı yönleriyle bir kez daha ortaya koyması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Kıbrıs’ta bulunan enerji kaynaklarının ve ve Kıbrıs’ın üzerinde bulunduğu aktarım rotalarının Kıbrıs Türk toplumunun çıkarları ve öncelikleri doğrultusunda eşit kontrolü için toplumsal farkındalık ve kurumsal eşgüdümün şart olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Koldaş, bunun sağlanamaması halinde toplumun ve kurumların hayata geçirilecek enerji politikalarının amaç ve sonuçlarını bilinçli bir şekilde değerlendiremeyeceğini kaydetti.

İrfan Günsel Araştırma Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Eğitim Seminerleri Devam Ediyor


Konuşmaların sonunda Necdet Pamir’e Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ve Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Nur Köprülü ve Öğr. Gör. Erhan Ayaz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, 5 Mart 2016 tarihinde açılışı gerçekleştirilen güvenlik kavramları ve uygulamaları odaklı sertifika programı farklı konu başlıklarıyla ve farklı uzmanların konuşmacı olarak katılımıyla 21 Mayıs 2016 tarihine kadar devam edecek. Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’ne ve diğer kısa dönemli eğitim programlarına kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından (yakindoguenstitusu), 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir.