Ek Kontenjan Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Çok Öğrenci Yakın Doğu Üniversitesi’ne Yerleşti
Eklenme Tarihi: 05 Eylül 2016, 17:04
Son Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 11:02
Yakın Doğu Üniversitesi’nin 188 Bölümüne Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Kıbrıs Üniversitelerine yerleşen öğrencilerin Üçte Biri Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih etti.

2016 ÖSYM-LYS sonuçları doğrultusunda 2884 yeni öğrenci tarafından tercih edilen Yakın Doğu Üniversitesi, ek kontenjan yerleştirmeleri sonucunda da 591 öğrenci tarafından tercih edilerek ülkemizin en çok tercih edilen Üniversitesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün YDÜ Rektörlüğü’nden aldığı bilgilere göre, ek kontenjan tercih sonuçlarına göre Kuzey Kıbrıs Üniversitelerine 1899 öğrenci yerleştirildi. Ek kontenjan sonuçlarına göre en çok öğrenci Yakın Doğu Üniversitesine yerleşti. Bu yıl KKTC üniversitelerini tercih eden öğrenci sayısında da geçen yıla göre genel bir artış olduğu ifade edilen açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde LYS ek yerleştirme sonuçlarına göre Yakın Doğu Üniversitesi’ne 591 yerleşen öğrenci sayısı ile birinci sırada yer aldığı vurgulandı. 2016 LYS ek kontenjan sonuçlarına göre KKTC üniversitelerine 1057’si lisans, 842’sı ön lisans olmak üzere toplam 1899 öğrenci yerleşti. Yerleşim sonuçlarına ülkemizdeki üniversitelere yerleşen öğrencilerin yaklaşık üçte biri Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih etmiş oldu.

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: Sonuçlar Yakın Doğu Üniversite’ne Olan Güvenin Göstergesi…

Sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu yıl da ÖSYM-LYS ek kontenjan sonuçlarına göre yine en fazla tercih edilen üniversite olduğunu belirterek Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri’ne yerleşen öğrencilerin üçte birinin yine Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih ettiğini söyledi. Geçen yıla oranla önemli bir artış olduğunun altını çizen Doç. Dr. GÜNSEL bu sonucun Yakın Doğu üniversitesine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu ve kendilerine güvenen değerli öğrencilerine Yakın Doğu ailesi olarak her anlamda en iyisini sunacaklarını belirtti. Yakın Doğu Üniversitesi’ne kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtlarını 6 – 9 Eylül tarihlerinde Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türkiye kayıt ofislerinde ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirebileceklerini ifade eden Doç. Dr. GÜNSEL Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere teşekkür ederek ilklerin üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nde başarılarla dolu bir eğitim yaşamı diledi.

Üniversite
Yerleşen Öğrenci Sayısı
Yakın Doğu Üniversitesi 591
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 363
Lefke Avrupa Üniversitesi 261
Girne Amerikan Üniversitesi 253
Doğu Akdeniz Üniversitesi 231
Girne Üniversitesi 122
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi 34
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi 26
Kıbrıs İlim Üniversitesi 18