Dünya Gıda Günü Kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Etkinlik Düzenlendi…
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2018, 13:49
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:47

Yakın Doğu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (KTMMOB) Gıda Mühendisleri Odası işbirliği ile “16 Ekim Dünya Gıda Günü” nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, gıda tüketimi konusunda konuşmalar yapıldı. Ayrıca, “Zeytinyağı: Dünyanın Sağlıklı Gıdası” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, etkinliğin açılış konuşmasını yapan KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sıdıka Can, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün bu yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü için belirlediği başlık olan “Açlığı Nasıl Yok edebiliriz” kapsamında öneriler sundu. Sıdıka Can, daha az kaynakla daha fazla üretim yapabilmek, yerli üretimlerin desteklenmesi gibi mesajları ülkemiz gerçeklerine uyarlamamız gerekliliğine dikkat çekti.

KKTC’de Sürdürülebilir ve Verimliliği Yüksek Tarım Politikalarının Geliştirilmesi Şart…
Can, senelerdir ciddi kuraklıktan kaynaklanan su sıkıntıları ile mücadele eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, sürdürülebilir ve verimliliği yüksek tarım politikalarının geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Zeytinyağı’nın Kültürel Özellikleri ile Sağlık Üzerine Etkileri Konuşuldu...
Etkinlik kapsamında, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Ötleş ise TC, KKTC ve dünya için vazgeçilmez bir gıda olan zeytinyağının bilinçli tüketimi konusunda farkındalık sağlamak amacıyla “Zeytinyağı: Dünyanın Sağlıklı Gıdası” başlıklı sunumunu yaptı. Sunumda, zeytin ve zeytinyağının kültürel özelliklerinden ve sağlık üzerine etkilerinden bahsetti.