“Doku Biyokimyası” Adlı Kitap Yakın Doğu Üniversitesi Yayınlarından Çıktı
Eklenme Tarihi: 03 Eylül 2016, 12:45
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 16:38
“Doku Biyokimyası” Adlı Kitap Yakın Doğu Üniversitesi Yayınlarından Çıktı

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Dünyasına ışık tutacak bir çalışmaya daha imza attı.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Biyokimya uzmanı olan Prof. Dr. Tamer YILMAZ’ın doku alanında ilk ve tek olan “Doku Biyokimyası” adlı kitabı yayımlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, dokuların yapısının, biyokimyasal fonksiyonunu ve hastalıklara olan bağlantısında meydana gelen değişimlerin ortaya konması ile hastalıklara çözüm getirebilmek için ihtiyaç duyulan bilgilerin toplandığı “Doku Biyokimyası” adlı kitap Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Geleceğin Tıp uzmanlarına ve öğrencilere rehber olacak olan kitap yeni eğitim öğretim yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde okutulmaya başlanacak.

Biyokimya Alanında Tıp Literatürüne Giren İlk Örnek…

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi ve Biyokimya uzmanı Prof. Dr. Tamer YILMAZ tarafından kaleme alınan kitap, canlıların yapılarında bulunan dokuların kimyasal ve histokimyasal yapıları hakkında gerekleri bilgileri sistematik olarak içeriyor. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veteriner Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve Biyolojik Bilimler alanlarında öğrenim gören öğrencilere, araştırmacılara ve doktorlara ışık tutacak olan kitap, doku bilgilerinin toplandığı tek ders kitabı olma özelliğini taşıyor. Özellikle hastalıklara çözüm getirmede rehberlik edecek olan kitap tıp literatüründe alanının ilk ve tek örneği oldu. Genel doku bilgilerinin de yer aldığı kitapta, epitel doku, kas doku, bağ doku ve sinir doku yapılarını oluşturan moleküller, özellikleri ve fonkisyonları son verilere göre aktarıldı.

“Doku Biyokimyası” Adlı Kitap Yakın Doğu Üniversitesi Yayınlarından Çıktı

Prof. Dr. Tamer YILMAZ: “Biyokimya Alanında Önemli Bir Konu Olan Dokularla İlgili İlk Kapsamlı Kitap” …

Yakın Doğu Üniversitei Tıp fakültesi Öğretim üyesi ve Biyokimya uzmanı Prof. Dr. Tamer YILMAZ, Tıp Fakültesinin temel konularından biri olan dokular hakkında ciddi bilgi sahibi olunması gerektirdiğini söyleyerek, kitabın biyokimya alanında Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde basılmış olan ilk ve tek kitap olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Tamer YILMAZ, kitabın tıp fakültelerinde okuyan öğrencilerin, doku alanlarında uzmanlık ve doktora eğitimi yapan araştırma görevlileri ile araştırmacılara yardımcı olmak niyetiyle hazırlandığını belirterek, genel doku bilgilerinin toplandığı bu kitap ile hızlı bakışla temel bilgilere ulaşmayı sağlayacak başucu kitabı niteliğinde olduğunu söyledi.

Kitaba ön hazırlık olarak daha önce ağız ve diş dokuları ile ilgili ön bilginin olmadığı Ağız ve Diş Biyokimyası kitabını çıkardığını dile getiren Prof. Dr. YILMAZ daha önce de dokuların ortaklaşa özelliklere sahip olduğunu anlattığı “Canlıda Organik Yapı” kitabını yazdığını söyleyerek, bundan sonraki hedefinin bir Biyokimya Metabolizması Atlası çıkarmak olduğunu dile getirdi.