Deneysel Hayvan Modelleri Kursu
Eklenme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 16:55
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:02

Günümüz teknolojilerinin güçlü ve yeni araçları, araştırmacıların temel biyomedikal çalışmalarından biyoteknoloji ve tıpa kadar geniş bir yelpazede yeni deneyler yapmalarını sağlamaktadır.

CRISPR/Cas9 ve diğer yeni genom düzenleme tekniklerinin kullanımlıyla birlikte, insan hastalıklarının altında yatan nedenlerin anlaşılması ve bilim insanların konu ile ilgili bilgilerini arttırmak için deneysel modeller geliştirilmektedir. Bu modeller bir hücre hattında veya organizmada bulunan herhangi bir gende knock-in/-out veya yeni mutasyonlar oluşturmalarını sağlamış, dolayısı ile de biyolojik ve biyomedikal sorulara çözüm bulmada katkı sağlamıştır.

“Deneysel Hayvan Modelleri Kursu” bu öngörü ile yola çıkılarak Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından genom mühendisliği için en sık kullanılan deneysel hayvan modellerinin tanıtılması amacı ile düzenlenmiştir. Bu kursun amacı araştırmacıların yanı sıra öğrencilere fonksiyonel tıp araştırmaları hakkında bilgi vermek ve yeni özellikleri ortaya çıkarmak için yapay evrim kullanımını tanıtmaktır. Bu kurs sırasında katılımcılar biyotıp bilimlerindeki ileri araştırma yöntemlerinin yanı sıra genom mühendisliği ve deneysel hayvan uygulamaları ile ilgili teorik ve pratik kavramları öğreneceklerdir.

Katılımın 50 kişi ile limitli olduğu kursun dili İngilizce olup, katılımcılara sertifika verilecektir.
YDÜ personeli ve öğrencileri için kayıt ücreti 250 TL, YDÜ üyesi olmayan personel ve öğrenciler için 750 TL'dir.