“Büyükbaş Hayvanlarda Süt Yağ Oranının ve Kalitesinin Artırılması, Küçükbaş Hayvanlarda Süt Üretiminin Miktar ve Kalitesinin Artırılması” Konulu Çalıştay Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2015, 13:19
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:52

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliği'nde KKTC Süt Endüstrisi Kurumu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve YDÜ Veteriner Fakültesi’nin katkılarıyla, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’nın himayelerinde “Büyükbaş hayvanlarda süt yağ oranının ve kalitesinin artırılması, küçükbaş hayvanlarda süt üretiminin miktar ve kalitesinin artırılması” konulu çalıştay YDÜ Büyük Kütüphane’de gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, YDÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Ömer Memduh Esendal ve SÜTEK Müdürü Fide Kürşat'ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Şahali; Tarım ve Hayvancılık Sektöründe Akademik Bilginin Önemi Büyük

Çalıştayın açılışında konuşan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, sektörün olmazsa olmazı akademi, ilgili meslek kuruluşu, kamu kuruluşu ve bunların her zaman yanında duran omuz omuza çalışan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’nın bir arada olduğu bir platform olması bakımından çalıştayın önemine değindi. Şahali, geleneksel üretim alanı tarımın akademinin güncel bilgilerinden yararlanması, meslek örgütünün yönlendirmesiyle ve ilgili devlet kurumu olan SÜTEK’in, idari ve yasal düzenlemeleri yapan bakanlığın eşgüdüm içerisinde çalışmasının önce sektör genelde de ülke ekonomisi için faydalı olacağına olan inancını dile getirdi.  Konuşmasında akademik bilginin önemini vurgulayan Şahali, üreticilerin en iyi bildiği şey olan üretimi, akademik bilgiler doğrultusunda geliştirmesi bakımından “Hayvan Besleme, Yetiştirme Teknikleri” panelinin önemli olduğunu kaydetti. Ülke ihracatının bir numaralı aktörü süt sektörünün rekabet gücünün artırılmasını önemsediklerini söyleyen Şahali, kendilerinin bakanlık olarak hayvan ıslahını sağlamak için yasal çalışmaları yapmaya devam ettiklerini belirtti. Şahali, verimli, rekabet gücü yüksek bir sektör için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kürşat; Süt Sektöründe Hijyen, Kalite ve Verimin Artırılması İçin Üreticinin Yanındayız

Süt Endüstrisi Kurumu Müdürü Fide Kürşat ise, Hayvan üreticilerini bilgilendirmek için SÜTEK olarak, YDÜ Veteriner Fakültesi, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile işbirliğinde bir dizi eğitim çalışması başlattıklarını belirterek, bunlardan ilkinin çiftlik ziyaretleri olduğunu anlattı. Kürşat, “Hayvan Besleme, Yetiştirme Teknikleri” paneliyle devam eden eğitim çalışmalarının önümüzdeki yıl artarak süreceğini de ifade etti. Süt sektöründe hijyen, kalite ve verimin artırılması ile AB standartlarının yakalanmasının son derece önemli olduğunu belirten Kürşat, bunun için de hem üretici, hem tüketici bilincinin gelişmesinin zorunluluğuna vurgu yaptı. Kürşat, süt ürünlerinin kalitesinin ham maddesi olan sütün kalitesiyle doğru orantılı olduğunu belirterek, SÜTEK olarak bu anlamda üreticilerin yanında olduklarını ve bundan sonra da bunun süreceğini ifade etti.

Prof.Dr.Esendal; Hayvan Hastalıkları Konusunda İlgili Kurum ve Kuruluşlarla Çalışmaya Her Zaman Hazırız

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Ömer Memduh Esendal, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, “Hayvan Besleme, Yetiştirme Teknikleri” paneline ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.Prof. Esendal, YDÜ Veteriner Fakültesi olarak kurulduğu günden itibaren salt eğitim çalışmalarıyla kalmamış olup, gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse özel sektör kuruluşlarıyla kucaklaşarak çeşitli işbirliklerine imza attıklarını belirtti. Esendal, fakülte olarak hala hazırdaki hayvan hastalıklarının çözümü veya olası sorunların önlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmaya her zaman hazır olduklarını da vurguladı.

Hayvan Besleme, Yetiştirme Teknikleri ve Islah Paneli

“Süt Üretiminde Hayvan Besleme ve Yetiştirme Teknikleri Çalıştayı” çerçevesinde gerçekleştirilen “Hayvan Besleme, Yetiştirme Teknikleri ve Islah” konulu panel açılış konuşmalarının ardından başladı. Panelde, Hayvan Besleme ve Sürü Danışmanı Prof. Dr. Melih Yavuz, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Eren, YDÜ Veteriner Hekimliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Dilek Arsoy ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Veteriner Hekim Mustafa Naimoğluları konu ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.