Bu Yıl Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Yeterlilik Sınavını Kazanan Sekiz Türk’ten Biri Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Uzmanı Dr. Barış Polat Oldu
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2017, 13:34
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:48

Bu Yıl Avrupa Ülkelerinden Yaklaşık 100 Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanının Katıldığı Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Yeterlilik Sınavı’nda, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Barış Polat Başarılı Olarak, Sınavı Kazanan Sekiz Türk Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanından Biri Oldu.

Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Yeterlilik Sınavı (EBOT) Nedir?
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, her yıl Avrupa'nın farklı bölgelerinde gerçekleştirilmekte olan Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Yeterlilik Sınavı (EBOT), tüm Avrupa Birliği ülkeleri ile aday ülkelerden mezun Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarının katılabildiği ve bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmanının kariyeri açısından tüm dünyada kabul gören en önemli sınavlardan biri olduğu belirtildi.

İki aşamalı olan sınavın ilk aşaması, Avrupa başkentlerinde eş zamanlı olarak, online bağlantı ile yüz adet çoktan seçmeli sorunun yer aldığı test sorularından oluşmakta, ikinci aşaması ise her yıl Avrupa’nın farklı bir şehrinde, her oturumun 30 dakika sürdüğü, Avrupa'da konularında söz sahibi jüri üyelerinden oluşan beş farklı kurul tarafından değerlendirmelerin yapıldığı toplam 5 oturumda gerçekleşmektedir.

Sınavın ilk aşması olan yazılı sınava tüm Avrupa ülkelerinden Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı uzmanları katılabilirken, ikinci aşamaya, ilk aşamada ilk 80’e girmeyi başarabilmiş adaylar katılabilmektedir.

Sınavda Başarılı Olma Oranı %30 - %40
Sözlü olarak gerçekleştirilen ikinci aşamanın başarı oranlarının %30 – % 40 olarak belirtildiği Ortopedi ve Travmatoloji Yeterlilik Sınavı (EBOT)’nda, bu yıl Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Barış Polat, sınavı geçmeyi başaran sekiz Türk Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı uzmanından biri oldu.

Her yıl Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nın farklı bir alanını içeren sınavın bu yılki konusunu anabilim dalına ilişkin tüm konular oluştururken, kurul değerlendimesini içeren oturumlar sırasıyla üst ekstremite, alt ekstremite, pediatrik ortopedi, omurga ve temel bilimler ile bu alanlarla ilgili hastaya yaklaşımlar oldu.