“Bilinçlendikçe Güvendeyiz”
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2015, 14:32
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:20

-           Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileri, Özel  Çocuklara Yangın Eğitimi Gerçekleştirdi.

'Bilinçlendikçe Güvendeyiz' sloganıyla YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim görevlisi Ufuk Altunç ve öğrencileri  tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, Lefkoşa İtfaiye Şubesi’nde bir araya gelen özel öğrenciler, itfaiye memurları ile birlikte tatbikat gerçekleştirdi.

Minik İzcilerle Eğitici Ve Eğlenceli Tatbikat

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İtfaiye memurları, Lefkoşa Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV) ve Geçitkale İlkokulu izcilerinden oluşan yaklaşık 25 öğrencinin katılımı ile çocuklara yangın eğitimi verdi, çeşitli durumlarda nasıl müdahale edildiğini anlattı. Minik itfaiyeciler, itfaiye ekiplerinin yangın ve kazalara müdahalede hangi araç ve donanımları kullandıklarını öğrendi, giydikleri itfaiyeci kasklarıyla yangına su sıkma tatbikatı gerçekleştirdi. Üzerinde 199’un ve itfaiye araçlarının bulunduğu pasta kesildi, küçük izcilerin güvenli yaşam için bilinçlenirken eğlenmeleri de sağlandı.

Güvenli Yaşam İçin Bilinçlendirme

Öğretim görevlisi Ufuk Altunç, yangın ve benzeri risklere karşı bilinç oluşturmanın güvenli bir yaşam için önem arzettiğini, bu amaçla gerçekleştirdikleri etkinlikte öğrencilerin tatbikatta itfaiyeyi tanıdıklarını; 199'u arayarak itfaiye ekiplerine ulaşabileceklerini öğrendiklerini belirtti. Altunç; tüm çocuklara güvenli yaşam bilinci oluşturmak adına, karşılaşabilecekleri her türlü risk için eğitim çalışmalarına yıllardır katkı koyduklarına ve bu çalışmalara devam edeceklerine işaret etti.

Lefkoşa İtfaiyesi Şube Amiri Ramadan Rürpınar, Gürhan Yürün ve Mustafa Hayfavi, çocukların yangın çıkmaması için almaları gereken tedbirleri, bulundukları yerde yangın çıkması halinde ne yapıp kendilerini güvenceye alabileceklerini öğrendiklerini; tatbikatın bu bağlamda ne gibi önlemler alınacağına dair farkındalık yarattığını söyledi.

Oyundu, Gerçek Oldu

Etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getiren izci lideri ve öğretim görevlisi Mehmet Erengin ise: "Özev ve Geçitkale İlkokulu izcilerinin katılmış olduğu bu etkinlik izcilerimiz için çok verimli geçti. Özev izcilerimiz Geçitkale izcileri ile birlikte oyuncağını oynadığı ya da televizyondan gördüğü itfaiye arabasını canlı görme fırsatı yakaladı." dedi.