Azerbaycanlı Ressamların Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Özel Olarak Hazırladığı 45 Eserden Oluşan Resim Sergisi Ulusal Birlik Partisi Başkanı Ersin Tatar Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2019, 15:53
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:29

Azerbaycanlı 9 ressam tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırlanan ve 40 eserdenoluşan “Azerbaycan Sanatçıları Resim Sergisi” Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ersin Tatar tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alan serginin açılışına Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ersin Tatar başta olmak üzere, Milletvekili Aytaç Çaluda, Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim görevlileri, Azaerbaycanlı sanatçılar ve misafirler katılım gösterdi.

Serginin açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Azerbaycanlı sanatçılarından Namig İsmayılzada ve Vugar Aliyev ile Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

Azerbaycan Resim Sanatı Dünya Resim Sanatına büyük Katkılar Sağlıyor…
Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, çok iyi eserlerin yer aldığı bir serginin izleneceğini dile getirerek Azerbaycan resim sanatının özelliklerinden bahsetti.

Azerbaycan sanatçılarının eserlerinde kalite zenginliği, seçicilik ve çağdaşlığın önemli yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Sadıkoğlu, Azeri ressamların özgünlük ve modernliği sanatla başarılı bir şekilde buluşturduğunu söyledi.

Azerbaycanlı ressamların renklerin harmonisini çağdaş resim sanatı ile uyuşturmayı güzel bir şekilde yaptığını dile getiren Prof. Dr. Sadıkoğlu, “ Azeri ressamların sadece Sovyetler ressamı ekoluna değil, dünya resim sanatına da büyük katkıları oluyor. Azerbaycan sanatının etkisi tüm Türk dünyasında var oluyor. Sadece Türkiye’de 200’e yakın Azeri ressam çalışıyor. Ressamlık sanatının en büyük özelliği olan renklerin harmonisini çok iyi kullanıyorlar. Parlak renkler estetik güzellik sunarken izleyici üzerinde de psikolojik etkiyi artırıyor” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.


“Kıbrıs’ta Çok Güzel Eserler Yaptık…”
Azerbaycanlı sanatçılarından Namig İsmayılzada yaptığı konuşmada, sergide yer almaktan büyük memnuniyet ve gurur duyduklarını ifade etti. Ressamlar için resmin bir evlada benzediğini dile getiren İsmayılzade, Türk dünyasının güzel bir köşesi olan Kıbrıs’ta güzel eserler yaptıklarını söyledi. Kıbrıs Modern Sanat müzesi ile ülkede çok güzel bir projenin temelinin atıldığını söyleyen Ismayılzade, konuşmasını Atatürk’ün “Ne Mutlu Türk’ün Diyene” sözü ile bitirdi.

“Türk Halkalarının Bir Merkez’de Toplandığı Projede Yer almaktan Mutluluk Duyuyoruz…”
Azerbaycanlı sanatçılarından Vugar Aliyev de yaptığı konuşmada, sergide bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’in başlatmış büyük olduğu proje ile Türk halklarının güzel sanatlarının bir araya gelmesini başlattığını söyledi. Azerbaycan sanatçıları olarak bu proje içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Aliyev, serginin oluşturulması sürecinde büyük emekler ve uğraşlar verildiğini, bu sanatı yaşatarak gelecek nesillere aktarmaları gerektiğini vurguladı.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar: “Sanatsal Faaliyetlerle Türk Dünyası Milletleri Arasındaki Bağlar Güçleniyor…”
Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ise serginin açılışında yaptığı konuşmada, gitgide artan sanatsal faaliyetlerle Türkiye, Türkî Devletler ile KKTC arasındaki bağların ve köklerin yakınlaştığını, gönül bağı ile güçlü bir millet haline gelinebilmesi için de bu çalışmaların devam etmesinin gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk’ünün bir devlet kurabilmesi için çok çabalar verdiğini anlatan Ersin Tatar, ekonomik eserlerin ülkede kökleşmesi, büyümesi ve Kıbrıs Türk halkının dünya tarafından kabul görmesinin çok önemli gelişmeler olduğunu, bu bağlamda sanatsal faaliyetlerin artmasının da önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde yer alan eserlerin tarihe mal olacak çalışmalar olduğunu ve hem bu eserleri hem de büyük Türk milletinin çalışmalarını yakından inceleme fırsatı bulmalarından ötürü mutluluk ve gurur duyduğunu dile getiren Tatar, yeni eserlerin ortaya çıkması için yeni neslin sanata özendirilmesi gerektiğini ifade etti.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, çalışmaya ve üretmeye devam ederek güzellikleri gelecek kuşaklara bırakılmasını sözlerine ekledi ve Yakın Doğu ailesini bu güzel ortamların hazırlanmasına zemin hazırladığı için kutlayarak teşekkürlerini sundu.

Teşekkür Belgesi Takdimi Yapıldı…
Konumaların ardından Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından, Azerbaycanlı 9 sanatçıya Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ne katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Zengin Bir Kültür Sanat Yoluyla İzleyiciyle Buluştu…
Teşekkür belgesi takdimi ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi. Yağlı boya tuval çalışmalarından hazırlanan “Azerbaycan Sanatçıları Resim Sergisi”, iki hafta boyunca hafta içi 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.