Aynı Anda Dört Serginin Açılabileceği “Yakın Doğu Üniversitesi Sanat Merkezi”nde Başbakan Tufan Erhürman’ın Katılımıyla Ressam Feryal Sükan Retrospektif Resim Sergisi Açıldı…
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2018, 12:57
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:17

Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde açılan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi kapsamında hizmet vermeye başlayan ve aynı anda dört serginin açılabileceği Yakın Doğu Üniversitesi Sanat Merkezi’nde, Başbakan Tufan Erhürman’nın katılımı ile ressam Feryal Sükan’nın “Retrospektif Resim Sergisi” açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde (AKKM) bulunan Sanat Merkezi’nin ilk sergisine ev sahipliği yaptığı etkinliğe başta Başbakan Tufan Erhürman olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, rektör yardımcıları ile dekanlar, sanatçılar, sanatseverler ile misafirler katıldı.

Feryal Sükan’nın 1993 yılından 2018 yılına kadar geçen sürede resmettiği 93 eserin sergilendiği Retrospektif resim sergisi, 28 Ekim 2018 tarihine kadar hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında izlenebilecek.

Serginin açılışında Başbakan Tufan Erhürman, sanatçı Feryal Sükan ile Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütlesi Dekanı Doç. Dr. Erdal Aygenç birer konuşma gerçekleştirdi.

“Duygu Dolu Figürler İzleyeceğiz…”
Serginin açılışı öncesinde ilk söz alan Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Erdal Aygenç, sanat yapanların fazla söz söylemesinin beklenmediğini ifade ederek, Yakın Doğu coğrafyasına Modern Sanat Müzesini inşaa eden Yakın Doğu Üniversitesi’nin sahip olduğu imkanlarla sanata yeni bir boyut getirdiğini ve yeni başlangıçlara vesile olacağını söyledi.

Feryal Sükan’ın 1993-2018 yılları arasında ortaya çıkardığı eserlerin sergileneceğini belirten Doç. Dr. Aygenç, “Sükan’ın figüratif resimleriyle tanındığını, otobiyografik resimler yaptığını, özellikle kadın figürleri kullandığını ve bu figürlerin bazen yalnız ama duygu olduğunu söyledi.

Sanatsal, Yaşamsal ve Duygusal Serüven Anlatılıyor…
Bu sergide, 1993 yılından itibaren yaptığı resimlerle, sanatsal, yaşamsal ve duygusal serüven sunmak istediğini belirten Ressam Feryal Sükan da, bu süreci sevenleriyle paylaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çalışmalarından sadece bir kesit sunacağı bu sergiyi hayata geçirmesine ve resimlerini böyle güzel bir mekanda sergilemesine destek olanlara teşekkür eden Sükan, “Sanata ve sanatçıya yaptığı destek için başta Suat Günsel olmak üzere, sergi ve müze salonları kazandırarak sanatçılara ortam ve imkan yaratan Yakın Doğu Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Bu desteklerin devam etmesini temenni ediyorum” dedi.


Başbakan Tufan Erhürman: “Sanatsal Üretimde Sınır Tanımıyoruz…”
Başbakan Tufan Erhürman ise, Yakın Doğu Üniversitesinde son zamanlara toplum adına önemli ve güzel şeyler olduğunu dile getirerek Modern Sanat Müzesi temelinin atılmasının ardından burada sergilenecek olan eserlerin geçici olarak sergileneceği Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin geçici binasının açılışı gerçekleştiğini ve bundan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Üretmenin hangi alanda olursa olsun önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erhürman, “Sanatsal üretimin önemi çok çok büyük, çünkü bu alanda herhangi bir sınır tanımıyoruz. Özellikle plastik sanatlarda bu sınırsızlıktan yararlanan sanatçılar uluslararası alanlarda da başarılara imza atıyor” dedi.

Feryal Sükan’ın 1993’den beri en yakın takipçisi ve hayranlarından biri olduğunu ifade eden Erhürman, sanatçıya ait 93’den beri ayrı ayrı gördüğü eserleri Retrosepektif bir sergiyle bir arada görecek olmasının heyecanını yaşadığını kaydetti.

Böyle güzel bir mekanda önemli bir sanatçının “sergüzeştini” izleme fırsatı sunanlara da teşekkür eden Erhürman, “Sizler ürettikçe bu halk var olmaya devam edecek. Daha çok daha kaliteli üretmeye devam edeceğiz, çünkü üretmek var olmaktır” dedi.