2019 Yılında “Kıbrıs, Su ve Çevre” Konuları Yakın Doğu Üniversitesinde Masaya Yatırılacak…
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2018, 11:17
Son Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 08:49

Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi tarafından 2019 yılı içerisinde, “Kıbrıs”, “Su” ve “Çevre” temalı olarak üç uluslararası katılımlı konferans düzenleneceği bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Onursal Başkanlık görevini Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel,  Başkanlık görevini ise İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr Hüseyin Gökçekuş’un yürüteceği konferansların ilkinin 1-3 Nisan tarihlerinde “Kıbrıs Konusu; Kıbrısın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu”, ikincisinin 6-10 Mayıs tarihlerinde, “Akdeniz Ülkelerinde Yaşanan Su Sorunları” üçüncüsünün ise 7-11 Ekim tarihli  “Yaşam ve Sürdürülebilirlik Açısından Çevre” konusunda olacağı belirtildi.

Sunum dili İngilizce olacak olan konferanslarda sunulan ve bilim kurullarınca seçilecek bildirilerin tamamının dünyanın en tanınmış ve saygın bilimsel dergilerinde özel sayı olarak yayınlanacağı, ayrıca her 3 konferans boyunca bildiri sunumlarına paralel atölye çalışmalarının da yapılacağı kaydedildi.

Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş: “Yerel, Bölgesel ve Dünya Çapında Sorunlara Çözüm Üretmek İçin Çalışıyoruz…”
Yakın Doğu Üniversitesi, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, 1988 yılında kurulan üniversitede bugüne kadar su, deprem, çevre, sağlık, eğitim ve Kıbrıs konularında çok sayıda uluslararası konferansları başarıyla düzenlediklerini söyledi.

Bilgi ve bilim odaklı olan üniversitenin öncelikleri arasında, yerel, bölgesel ve dünya çapında sorunlara ışık tutmak, çözüm üretmek bulunduğunu belirten Prof. Dr. Gökçekuş, 2019 yılı içerisinde dünyanın dört bir yanından Yakın Doğu Üniversitesi aracılığı ile ülkemize gelecek saygın bilim insanları ile birlikte, su, çevre ve politika konularını ikinci kez düzenleyecekleri bu uluslararası konferanslar sayesinde tartışma olanağı bulacaklarını aktardı. Konferansların düzenlenmesi için ekibiyle birlikte altı aydır hummalı bir biçimde çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, “Şu ana kadar konferans konularını titizlikle belirledik, web sayfalarını oluşturduk, ilgili kurum ve kuruluşlara konferanslarla ilgili açıklayıcı bilgiler içeren davet mektubu şeklinde on binlerce e-mail gönderdik” dedi.

Konferansta sunulmak üzere kabul alan makalelerin tümünün Konferans Bildiri Kitabında yayınlanacağı gibi aralarından seçilecek makalelerin büyük bir kısmının Springer tarafından özel sayı olarak basımı gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Gökçekuş, bunun yanında “Desalination and Water Treatment” isimli dergide de seçilmiş makalelerin yayınlanacağını söyledi.

Sözlerinin sonunda konferanslarla ilgili daha ayrıntılı bilgilerin üniversitenin web sayfasından temin edilebileceğini dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, dünyanın dört bir tarafından gelecek saygın bilim insanlarının katılım ve katkılarıyla gerçekleştirecek  konferanslara herkesi davet etti.