YDÜ’nden Türk Silahlı Kuvvetlerine Bilgi Haritalama Eğitimi
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2016, 12:46
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:57
Yakın Doğu Üniversitesi’nden Türk Silahlı Kuvvetlerine Bilgi Haritalama Eğitimi

Savunma Sanayi ve Teknoloji Eğitim Merkezi (SATEM) Komutanlığı (Ankara) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik her yıl çeşitli konularda düzenlenen eğitim programı çerçevesinde, Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Vekili ve İnovasyon ve Bilgi Yönetimi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programları Başkanı Doç. Dr. Mustafa SAĞSAN ve YDÜ Bilgi Yönetimi Araştırmaları Merkezi (BİYAMER) Ankara temsilcisi Uzm. Ahmet ALDANMAZ ile birlikte “Bilginin Görselleşmesinde Haritalama Teknikleri” semineri verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Türk Silahlı Kuvvetlerine Bilgi Haritalama Eğitimi

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıkalamada, 14 saat süren seminere Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Kızılay’ı, Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Roketsan, Aselsan, Türk Hava Kurumu Başkanlığı kurumlarından çeşitli düzeylerde sivil ve askeri yönetici ve yönetici olmayan personel olmak üzere toplamda 67 kişi katıldığı bildirildi.

Kurumsal örtük bilginin nerelerde bulunabileceğine değinen Doç. Dr. SAĞSAN ve Uzm. ALDANMAZ; veri ve enformasyonu anlamadan kurumsal bilgi farkındalığının gerçekleşemeyeceğini; bilgi haritalamasının en kilit noktasının çalışanların deneyimine dayalı örtük bilgilerinin açığa çıkarılması olduğunu söylediği belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Türk Silahlı Kuvvetlerine Bilgi Haritalama Eğitimi

Seminerin son periyodunda ise, “action research methodology/eyleme yönelik araştırma yöntemi” tekniği ile katılımcılara uygulamalı atölye çalışması yaptıran SAĞSAN ve ALDANMAZ, katılımcılara grup bazlı sunumlar yaptırdığı açıklandı.

Seminerin sonunda Doç. Dr. Mustafa SAĞSAN ve Uzm. Ahmet ALDANMAZ'a katılım sertifikaları SATEM Komutanı Müh. Alb. Yavuz ARDAHANLIOĞLU tarafından takdim edildi.