YDÜ’de Gerçekleştirilen “Osmanlı Döneminde Kıbrıs” Uluslararası Sempozyum Kitap Haline Getirildi
Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2016, 09:17
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:44

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Türk Tarih Kurumu ve Bağcılar Belediyesi ile birlikte 9-11 Ekim 2015 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi'nde düzenlediği Osmanlı Döneminde Kıbrıs üst başlıklı uluslararası sempozyum kitap haline getirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Osmanlı Döneminde Kıbrıs adıyla çıkan eser, fakülte dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLEMEZ’in başkanlığını yaptığı ve onun yanı sıra YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığınıda yürütmüş Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve Arş. Gör. Halil ORTAKÇI’dan oluşan ekibin editörlüğünde, Bağcılar Belediyesi tarafından yayınlandı.

Kıbrıs tarihine dair çok ciddi yazıların yer aldığı eser, Osmanlı Dönemi Kıbrıs’ında idari yapı, eğitim hayatı, ilim kültür yaşamı, Osmanlı vakıfları ve Adanın siyasi tarihi hakkında ciddi bilgiler bulunmaktadır. Esere başta Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphanesi olmak üzere KKTC ve Türkiye’nin büyük kütüphanelerinden ulaşılabilmektedir.