YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü’nden Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı – Türkiye Ulusal Ajansı’na Önemli Ziyaret
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2015, 10:49
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:38

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı-Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu’nu ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanlığı’nda gerçekleşen görüşmede ulusalararası kısa dönemli eğiti, staj ve değişim programlarında işbirliği olanakları değerlendirilerek ve KKTC üniversitelerinin bu ve benzeri programlardan yararlanabilmesi ya da alternatif programların geliştirilebilmesi doğrultusunda hayata geçirilebilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu’na Kuzey Kıbrıs’ta düzenledikleri ulusal ve uluslararası kısa dönemli eğitimler ve sertifika programları hakkında bilgi veren Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş KKTC üniversitelerinin maruz kaldıkları sınırlamalara değinerek eğitimde sınırların aşılması doğrultusunda mevcut Avrupa Birliği uluslararası yapılarının ve programlarının Kuzey Kıbrıs’ı da kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi ya da alternatif kısa dönemli eğitim programlarının oluşturularak Kuzey Kıbrıs’ta eğitim görmekte olan üniversite öğrencilerinin daha da uluslararasılaşması doğrultusunda imkanların artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye Ulusal Ajansı’nın Avrupa Birliği normları ve hukuksal çerçevesi içerisinde üniversitelerin Avrupa Birliği bünyesindeki değişim ve kısa dönemli eğitim programlarından yararlanabilmesi bağlamında asal bir kurum olduğunu ve bu önemli kurumun rehberliğinde ve koordinasyonunda üniversite öğrencilerinin AB eğitim programlarından yararlanma konusunda önemli fırsatlara sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Üniversitesi olarak Kıbrıs’ta eğitim gören tüm öğrencilerin bu tür olanaklardan yararlanabilmesi doğrultusunda Türkiye Ulusal Ajans ile birlikte çalışmalar yürütmeye hazır olduklarını vurguladı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin öğrencilerinin uluslararası standartlarda eğitim görmesi bağlamında bir çok kısa ve uzun dönemli eğitim projesini hayata geçirdiğinin ve geçirmeye devam ettiğinin altını çizen Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Enstitüsü olarak kısa dönemli eğitim, staj ve değişim programlarının uluslararasılaşması ve Avrupa Birliği kıstaslarının da üzerinde bir kaliteyi yakalaması konusunda Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı-Türkiye Ulusal Ajansı ile birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu Ulusal Ajans olarak tüm üniversitelere Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programları konusunda Avrupa Birliği normları çerçevesinde destek verdiklerini vurguladı. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı-Türkiye Ulusal Ajansı’nın Avrupa Birliği’nin eğitim ve gençlik programlarını ülke içinde koordine ettiğini ve bu çalışmalar hakkında Avrupa Komisyonu ile eşgüdüm içinde çalıştığını belirten Kamiloğlu mevcut mevzuatlar içinde tüm üniversitelere her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarının altını çizdi. KKTC üniversitelerinin Erasmus+Programı başta olmak üzere diğer programlardan yararlanma konusunda yaşadıkları sıkıntıları aşma doğrultusunda atılabilecek adımlar hakkında mevzuatlar dahilinde gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade eden Kamiloğlu, KKTC’deki üniversitelere de Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları hakkında bilgilendirme ve eğitim desteği verebileceklerini vurguladı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı-Türkiye Ulusal Ajansı’nda gerçekleşen görüşmede Türkiye Ulusal Ajansı Genel Koordinatörü Sefa Yahşi ve Yakın Doğu Üniversitesi Adana Temsilcisi Mevlüt Sezer de hazır bulundu.