YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü’nden Ankara’da Önemli Kamu Diplomasisi Temasları
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2015, 13:56
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:33

YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Ankara’da T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Başkanı Sinan Kürün’ü ziyaret etti

T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen görüşmede kamu diplomasisi alanında sistemli ve eşgüdümlü çalışmaların KKTC ‘de de yürütülmesi bağlamında işbirliği olanakları değerlendirilerek  KKTC’de kamu diplomasisi alanında yapılabilecek bilimsel ve uygulamaya yönelik çalışmaların altyapısının oluşturulmasında atılabilecek ortak adımlar ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ziyarette  T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Başkanı Sinan Kürün’e Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün Kuzey Kıbrıs’ta düzenlediği kamu diplomasisi, stratejik iletişim ve algı yönetimi konulu ulusal ve uluslararası kısa dönemli eğitimler ve sertifika programları hakkında bilgi veren Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, kamu diplomasisinin son dönemde ülkelerin uluslararası alanda kendilerini diğer toplumların kamuoylarına doğru ve amaçlarına uygun bir şekilde tanıtmasının önemli bir bileşeni haline geldiğini ve bu konudaki eğitimlerin toplumun her kesiminde bu bileşene dair farkındalık yaratmak açısından çok önemli olduğunu belirtti. T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ve T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün Türkiye’nin kamu diplomasisinin genel ilkelerini belirlemede ve hayata geçirmede rehberlik ettiğini belirten Doç. Dr. Umut Koldaş, KKTC’de kamu diplomasisi alanında gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetlerde ve çalışmalarda bu kurumların deneyim ve uzmanlığından yararlanmayı dilediklerini ifade etti. Kamu diplomasisinin ancak sistemli ve belli ilkeler ve amaçlar doğrultusunda kendi içinde tutarlı bir şekilde  uygulandığında müspet sonuçlar verebileceğini kaydeden Doç. Dr. Umut Koldaş, doğru mesajların doğru zamanlamayla ve yöntemlerle verilmemesinin toplumlararası ciddi yanlış anlamalara ve algı aşınmalarına yol açabileceğini sözlerine ekledi. Türkiye ile Kıbrıs Türk toplumu arasındaki ilişkilerin yalnızca tarihsel bağlardan kaynaklanmadığını aynı zamanda bir kültür, değerler ve duygu birlikteliğini de içerdiğini belirten Doç. Dr. Umut Koldaş, iki toplum arasındaki yanlış anlamaların giderilmesinde ve diğer ülke kamuoylarında bu birlikteliğin doğru anlatılmasında kamu diplomasisinin doğru eğitimlerle düzgün bir şekilde öğretilmesinin önemine vurgu yaptı. Doç. Dr. Umut Koldaş bu eğitim ve çalışmaların gerçekleştirilmesinde T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ve T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün bilgi, tecrübe ve uzmanlığıyla kendilerine çok önemli katkılar sağlayabileceğinin de altını çizdi.

Ziyarette Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü heyetinin ziyaretinin kendilerini mutlu ettiğini belirten T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Başkanı Sinan Kürün,  Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün Türkiye’nin kamu diplomasisi ilkelerini ve uygulama prensiplerini belirleme ve hayata geçirme gibi çok önemli ve büyük amaçlarla kurulduğunu ve bu doğrultuda hizmet verdiğini ifade etti. Kamu diplomasisinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için kurumlararası eşgüdümün ve ortak amaç odaklı sistemli çalışmaların öneminin altını çizen Kürün, KKTC’de yapılan çalışmalara eğitim konusu başta olmak üzere görev tanımları içinde  bulunan farklı alanlarda destek vermekten mutluluk duyacaklarını vurguladı. Kurum ve daire olarak kendilerine iletilecek projeleri hassasiyetle inceleyerek katkı koyabilecekleri alanlarda gerekli girişimleri gerçekleştireceklerini belirten Kürün, KKTC’de böyle bir farkındalığın oluşmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Ankara’da T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen görüşmede T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Başkanı Sinan Kürün’e Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün kamu diplomasisi ve diğer alanlardaki çalışmalarını içeren bir dosya sunuldu.