YDÜ, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Tarafından Düzenlenen “ Türk Dünyası Film Festivali”nde Yer Alacak
Eklenme Tarihi: 06 Mart 2016, 18:31
Son Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 13:43


Türk Dünyası merkezli olmak üzere uluslararası çerçevede düzenlenen ‘Türk Dünyası  Film Festivali’ ve ‘Belgesel Film Yarışması’  Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu ile bu yıl ilk defa gerçekleştiriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yarışmanın ana teması, “Türk kültürü ve Türk'ün dünyaya bakış açısı” olarak belirlendiği belirtildi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin de destekleriyle düzenlen organizasyonda;  Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluğu, Niğde Üniversitesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği,  TC Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, TİKA, TÜRKSOY, Yunus Emre Enstitüsü, Azerbaycan Matbuat Şurası, Türk Haber Birliği yer alıyor.

Türk Dünyası  Film Festivali Danışma Kurulu’nda YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel De Yer Alıyor.

Söz konusu festival  Türkiye ile diğer Türk devletlerini kapsıyor. Türk Dünyası Belgesel Film Danışma kurulunda YDÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç.Dr. İrfan S.Günsel ve Jürisi’nde ise;  yine Yakın Doğu Üniversitesi’nden İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap yer alıyor. Yarışmayla, farklı coğrafyalarda yaşayan Türklerin kök değerlerinin öne çıkarılarak, kısa filmlerle Türk dünyası ve kültürüne kalıcı hizmet sunmanın amaçlandığı belirtilirken; yarışma başvurularının 12 Ağustos'a kadar alınacağı, ön seçici kurulun ilk değerlendirmesinde yapılan elemelerin ardından 9 Eylül'de sonuçların açıklanacağı duyuruldu.  Yarışmanın galası 23 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Türk  Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, ödül töreninin ardından 24 Eylül'de İstanbul, 7 ve 8 Ekim'de Azerbaycan, 17 ve 18 Ekim'de Niğde, 28 ve 29 Ekim'de de Kazakistan'da dereceye giren filmlerin gösterimlerinin yapılacağını belirtti.  Kısa film festivalinde, birinci eserin sahibine 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin lira ödül verilmesinin planlandığını dile getiren Demir, seçici kurul tarafından belirlenen eserlere ise mansiyon ödülü verileceğini açıkladı.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından, festivalin  KKTC adına organizasyon ve yürütme kurullarında temsilini Yakın Doğu Üniversitesi’nin  üstleneceği belirtildi.