YDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, 42’nci Febs Kongresi İle Uluslararası Biyokimya Kongresi ‒ 2017’de Üstün Başarıyla Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017, 14:54
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 12:01

YDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi ÖZER, 45 Avrupa Ülkesinin Oylarıyla FEBS Federasyon Başkanlığına Getirildi

Avrupa ve komşu bölgelerden moleküler yaşam bilimleri araştırmacılarını bir araya getiren ve en seçkin uluslararası forumlardan biri olarak kabul edilen Avrupa Biyokimya Dernekleri Federasyonu (Federation of European Biochemical Societies, FEBS) Kongresi’nin 42’ncisi bu yıl İsrail’in Kudüs şehrinde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’nın 2015 ve 2016 yıllarında Tıbbi Biyokimya Yüksek Lisans Programı’ndan mezun ettiği öğrencilerinin tez projelerinden yola çıkarak hazırladığı dört poster bildirisi ile temsil edildiği kongrede Doktora Öğrencisi Osman YETKİN “At Serumu Bütirilkolinesterazın Fluoxetine Varlığındaki Kinetik Davranışı” başlıklı posteri, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Özlem DALMIZRAK ve Prof. Dr. Nevbahar TURGAN sırasıyla “Hypericin: Ekmek Mayasından Saflaştırılan Glutatyon Redüktazın Potent Bir İnhibitörü” ve “BIRC2 ve BIRC3 Antiapoptotik Proteinlerinin Prostat DU-145 Kanser Kök Hücrelerinde NO Donörü DETA-NONOate Varlığında Artan Down-regülasyonu: Kombinasyon Terapi Potansiyeli” başlıklı posterleri ve Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi ÖZER“Antidepresan Fluoxetine, Ekmek Mayası Glutatyon Redüktazı İnhibe Ediyor” başlıklı posteri ile katılımcılardan geniş ilgi gördü.

Prof. Dr. Nazmi ÖZER, 45 Avrupa Ülkesinin Oylarıyla Federasyon Başkanlığına Getirildi

Prof. Dr. Nazmi ÖZER aynı zamanda FEBS Üyesi 45 Avrupa ülkesinin oylarıyla Eylül 2017 itibarı ile toplam iki yıl sürecek Federasyon Başkanlığı görevine getirilerek Kuzey Kıbrıs ve Yakın Doğu Üniversitesi için gurur kaynağı oldu.

YDÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerine Büyük Övgü

Diğer taraftan 27 yıldan bu yana ulusal çapta düzenlenen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı bilimsel kongrelerinden biri olma özelliği taşıyan Ulusal Biyokimya Kongresi, 28’inci yılında uluslararası bir kongreye dönüştürülerek 19‒23 Eylül tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’nin Erzurum şehrinde gerçekleştirildi. Uluslararası Biyokimya Kongresi ‒ 2017’nin Biyokimya Eğitimi Paneli’nde konuşan ve aynı zamanda kongrenin Onursal Başkanı olan Prof. Dr. Nazmi ÖZER’in “Tıbbi Biyokimyada Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi” başlıklı sunumu özellikle akademisyenler tarafından dikkatle dinlenirken, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem TERALI’nın “Biyolojik Pestisit Abamectin’in Memeli Bütirilkolinesterazı Üzerindeki Etkisi: Deneysel ve Hesapsal Çalışmalar” başlıklı sözlü bildirisi katılımcılardan büyük övgü aldı.

YDÜ Tıp Fakültesi Öğrt. Üyesinin Adının Verildiği ‘TBD ‒ Prof. Dr. Nazmi ÖZER Bilim Ödülü, 2017’ Sahibini Buldu

Tıbbi Biyokimya Öğretim Üyeleri ilgili kongrede ayrıca 2016‒2017/Bahar Dönemi’nde Tıbbi Biyokimya Yüksek Lisans Programı’ndan mezun ettikleri öğrencilerinin tez çalışmaları üzerine temellendirdikleri üç de poster bildirisi sundu ve Prof. Dr. Nevbahar TURGAN’ın sorumlu yazar olduğu “Trombomodulin -1748 G/C Polimorfizmi ve Plazma Trombomodulinin Diyabetik Mikrovasküler Komplikasyonlarla İlişkisi” başlıklı posteri en iyi poster bildiri ödülüne layık görüldü. Uluslararası Biyokimya Kongresi ‒ 2017’nin bir diğer önemli ve gurur verici anı ise Türk Biyokimya Derneği’nin (TBD) Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı’nın adını verdiği bin Euro değerindeki “TBD ‒ Prof. Dr. Nazmi ÖZER Bilim Ödülü, 2017”nin sahibini bulduğu andı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Kongreye Büyük Destek

Sundukları sözlü bildirilere ve poster bildirilerine ait özetlerin, her ikisi de Web of Science kapsamında bulunan The FEBS Journal veya Turkish Journal of Biochemistry’de yayımlanacağını belirten Tıbbi Biyokimya Öğretim Üyeleri, sağladığı destek için Yakın Doğu Üniversitesi’ne teşekkür etti ve sahip oldukları birikim, enerji ve takım ruhu sayesinde bilimsel faaliyetlerinin daha da genişleyerek hız kesmeden devam edeceğinin altını çizdi.