YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti
Date Added: 24 Haziran 2016, 14:04
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 11:17
YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Tören, KKTC Meclis Başkanı, Sağlık Bakanı ve Milletvekilleri'nin Katılımı ile Gerçekleşti

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 mezuniyet töreni AKKM Büyük Salonda, KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER, Sağlık Bakanı Dr. Faiz SUCUOĞLU, Bağımsız Milletvekilleri Hasan TAÇOY ve Menteş GÜNDÜZ, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN, Dekanlar, Öğrt. Üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre tören, Tıp Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN öncülüğünde Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ve ardından mezunların salona davet edilmesi ile başladı.

Törende ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kıbrıs-Türk özgürlük mücadelesi riderleri Dr. Fazıl KÜÇÜK ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. DENKTAŞ ile tüm şehitler ve ömrünü insan sağlığına adamış ebediyete intikal etmiş meslek büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti..

Ardından yoğun programı dolayısıyla törene katılamayacağını bildiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin ÖZGÜRGÜN'ün mesajı okundu. Başbakan mesajında, mezunlara bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi. Daha sonra müzik dinletisi gerçekleştirildi. Tören konuşmalarla devam etti.

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Prof. MOCAN; YDÜ Tıp Fakültesi Hem Eğitiminde Hemde Bilimsel Araştırma Ve Sağlık Hizmetinde Uluslararası Düzeyde Aranan Saygın Bir Merkez Haline Geldi

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN, Fakülte olarak vizyolarının hem tıp eğitiminde hemde bilimsel araştırma ve sağlık hizmetinde uluslararası düzeyde aranan saygın bir merkez olduğunu belirtti. MOCAN teknolojinin üst düzey olanak sağladığı hastaneler ile bilimin aydınlatıcı gücünü kullanabilen, halkı eğitip bilinçlendiren toplumun geleceğini, sağlığı, çevresi, doğası ve sahiplenen öğretim üyeleri ile üniversitenin daha da güçlü ve zengin bir hal aldığını söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi hastanesinde bulunan merkezerden söz eden Mocan “Genetik Kanser Tanı Merkezi, Diyaliz Merkezi, Tüp Bebek Merkezi, Sigara Bırakma Merkezi, Check-up Merkez”lerinin mevcut olup öğrencilerinin burada staj yaptıklarının altını çizdi.

Prof. Dr. Gamze MOCAN; “İlim ve irfan yuvası fakültenizle ömür boyu gurur duyarken bizde sizlerle gurur duyacağız. Bu uzun ve zor yolda şansınız açık olsun.” dedi.

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Prof. ŞANLIDAĞ; Mesleklerinizi İnşa Ederken Atacağınız Her Adımda Genç Meslektaşlarımızın Yanlarında Olacağız"

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tamer ŞANLIDAĞ; "Sevgili mezunlar bugünden sonra meslektaşlarımız olarak sizlerde iş başında olacaksınız. Sizler ulusal değerleri koruyarak evrensel değerlerle bütünleşmiş yaratıcı fikir ve uygulamaları ekip çalışması içinde meslek etiği ilkeleri ile gerçekleştirebilen kişiler olacaksınız. Sizlerin bu hedef doğrultusunda üzerinize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyorum.” dedi. Mesleklerini inşa ederken atacakları her adımda genç meslektaşlarının hocalar olarak yanlarında olacaklarını belirten ŞANLIDAĞ varlığımızla, bilgimizle, tecrübelerimizle, kalbimizle ve başarı dileklerimizle hep sizinle olacağız. Yolunuz açık olsun.” dedi .

Sağlık Bakanı Dr. SUCUOĞLU; Doktorluk Çevreye Örnek Olunması Gereken Bir Meslektir.

Sağlık Bakanı Dr. Faiz SUCUOĞLU'da Doktorluğun çevreye örnek olunması gereken bir meslek olduğunu, genç meslektaşlarının hayat boyu insanlara sağlık hizmetini en iyi şekilde sunacaklarından şüphe duymadığını söyledi. Öncelikle mezunlara sağlık, başarı ve mutluluk diledi ve canı gönülden tebrik etti.

Meclis Başkanı Dr. SİBER; Hekim Olarak Omuzlarında Büyük Bir Yükü Devraldınız. Bu Sorumluluk Ve Göstereceğiniz Çabayla İyi Yerlere Geleceğinizden Eminim

KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER ise, bu onurlu günde yakın Doğu Üniversitesi ailesinin yanında olmaktan oldukça mutluluk duyduğunu dile getirdi.

SİBER, mezun olduktan sonra öğrencilerin bir rahatlama hissedebileceğini ancak bir hekim olarak aslında omuzlarında büyük bir yükü devraldıklarını söyledi. Mezunların bu sorumluluk ve gösterecekleri çabayla iyi yerlere geleceğinden emin olduğunu vurgulayan SİBER, hastaları mutlu edeceklerine inanç belirtti.

Tıbbın günümüzde bütün hastalıkları tedavi etmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken SİBER, sağlıkçıların hastaya yaklaşımı, sevgisi, saygısı ve etik kurallara bağlılığının hasta için her şeye bedel olduğuna dikkat çekti. SİBER, bir hastanın hekime sevgi ile teşekkürünün değerinin paha biçilmez olduğunu ifade etti.

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Dr. SİBER; Siyaset İçin Doktor Olunmaz. Siyaset Geçicidir. Mesleğinizin Ve Taşıdığınız Bu Diplomanın Değerini İyi Bileceğinize İnanıyorum

Törende yer alan Sağlık Bakanı ve kendisinin de birer doktor olduğunu anımsatan SİBER, ancak siyaset için doktor olunmaması gerektiğini vurgulayarak: "Elbetteki siyaset de vatandaşa bir hizmettir, ama doktorluk bir meslektir. Siyaset geçicidir. Onun için mesleğinizin ve taşıdığınız bu diplomanın değerini iyi bileceğinize inanıyorum" dedi.

Yaşam boyu eğitim ve öğrenmenin önemine dikkati çeken SİBER, bu anlamda mezun öğrencilere sürekli kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde de bulundu.

Sağlığın insan yaşamındaki önemini vurgulayan SİBER şöyle devam etti:

"Şöyle bir düşünün. Hayatımızda yaşadığımız bir çok olumsuzluktan sonra 'sağlık olsun' deriz. Onun için sağlık her şeyden önemlidir.Sağlığını size emanet eden insanlara yaklaşımınız sizi hekimlikte başarılı kılacaktır."

Kendisinin 30 yıl önce Hekimlik yapmaya başladığında ülkede kardiyolog olmadığını, bir adet ultrason cihazı olduğunu anımsatan SİBER, bugün tıp alanında yaşanan gelişmeleri ülkedeki sağlık kurumlarının takip etmesinin ve teknolojik imkanların ülkede de yer almasının sevindirici olduğunu , başarılı gençlerle daha da güzel işlere imza atılacağına inandığını söyledi.

Daha sonra mezun öğrenciler hekimlik andını hep bir ağızdan okudu ve diplomaların takdimine geçildi.

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Üst Düzey Katılım ile Gerçekleşti

Tıp Fakültesi'nde Dereceye Giren Öğrencilere Altın Madalya Takdim Edildi

Tıp Fakültesi'nde en yüksek not ortalamasıyla birinci gelen öğrenciye Altın madalyası ve Diploması KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel SİBER tarafından takdim edildi.

Diplomaları vermek üzere sırasıyla Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tamer ŞANLIDAĞ ve öğretim üyeleri teker teker sahneye davet edildi ve mezunlara diplomaları takdim edildi.

Tören mezunların toplu resim çektirmesi ve keplerini atmalarıyla sona erdi.

Haberin Videosu