YDÜ Sanat ve Tasarım Sempozyumundaydı
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2015, 10:37
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:49

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Uğurcan Akyüz geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen Gazi Üniversitesi 2. Uluslararası Sanat Sempozyumuna KKTC’den davetli konuşmacı olarak panele katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; oldukça iddialı bir içerikle hazırlanmış konuşması ile Prof.Dr. Akyüz büyük beğeni topladı.

Prof.Dr. Akyüz yayınlanan konuşmasının özeti olarak şunları söyledi:

“Sanatla uğraşan bir akademisyen olarak yıllardan beri var olan ama bir türlü dillendirilmeyen konuların tam da konuşulacağı yerde söylediklerim; aslında “kral çıplak” içerikliydi diyebilirim.

Sanat alanında akademisyen nasıl olunur sorusunu sorarak, nasıl olunamazın cevaplarını sıraladım: Mesela: Tembel olacaksınız; öğrenmemek, üretmemek için hep bir bahaneniz olacak, başkalarını hor görecek, egonuzu yüksek tutacaksınız…

Bunların dışında adınız olacak bir Yüksek Lisans diplomasında, ama bir de soyadınız kadar önemli ve geçerli bir yabancı dil belgeniz de olacak. Bunlarsız akademisyenliğe adım atamazsınız… Sonra sınavlar, dosyalar… Ancak bu sınavlarla sanatçı olunmaz… Unvanınız sizi sanatçı yapmaz. Sanat eğitimi veren, 2547’ye tabii akademisyen; sanatçı mıdır, yoksa 657’ye tabii memur mudur? Sanatın ve sanatçının toplumdaki yeri nedir? Sanatın ekonomik değeri akademiye ne kadar yansıyor?

Tam bir yüzleştirmeydi aslında konuşmam,herkesin farkında olduğu ancak,tabuya dönüşmüş cevapları verdim ben katılımcılara. Hele de şu akademik yükselme kriterleri… Üniversite sıralamaları… Şöyle tamamladım konuşmamı: Başkalarının cetveliyle ölçüldüğümüz sürece hep kısa kalırız.

Elbette konuşmamın içinde şunu da açıkladım: önümüzdeki yıl, yani 2016’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi GÜÇ: SANAT ve TASARIM başlığı altında bir sempozyum gerçekleştirmeyi planlıyoruz, bekleriz.”

Prof.Dr. Akyüz'ün yayınlanan konuşmasının tam metni http://ugurcanakyuz.blogspot.com.cy/2015/11/gazide-sempozyum-akademisyenlik.html de bulabilirsiniz.

Üç gün süren panelde; Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Adnan Tepecik, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Meltem Yılmaz, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Elmas, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sibel Sıdıka Sevim de birer konuşma yaptılar.