YDÜ Sanat ve Tasarım Çalıştayı Yapıldı
Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2015, 12:57
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:34

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanları ve öğretim elemanlarının katıldığı Program Geliştirme Çalıştayı yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,  Ankara’da gerçekleştirilen Gazi Üniversitesi 2. Uluslararası Sanat Sempozyumuna panelist olarak davet edilen; Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan vekili Prof.Dr. Uğurcan Akyüz konuya ilişkin şunları söyledi:“Ankara’daki sempozyumda; Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şule Çivitçi ile yaptığımız görüşmelerde; bizim fakültemizde olmayan ancak onların uzmanlık alanı olan Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı gibi bölümlerin ve var olan programların geliştirilmesi üzerine bir çalıştay düzenlemeye karar verdik. Dekan ve beraberindeki heyet; Doç.Dr. Birsen ÇEKEN, Doç.Dr. Gültekin AKENGİN, Doç.Dr. Saliha AĞAÇ ve  Yrd.Doç.Dr. Meral Büyükyazıcı ile birlikte çalıştayımızı gerçekleştirmekten mutlu olduk. Böylesi özel alan çalıştaylarında deneyimlerin paylaşılmasıyla programlardan kaynaklanan ortak sorunların daha kolay çözümlenebileceğini gördük. Bazı programlarda uzmanlık alanı dışında görev yapan hocaların yetersizliğinden kaynaklanan sorunların, program tanımlarının ve mezun olan öğrencilerin ne olacağı konusundaki endişelerimizin aynılığını fark etik.”

Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şule Çivitçi ise yaptığı açıklamada;  “Oldukça verimli bir çalıştay oldu. İlk defa KKTC’ye geldim. Yakın Doğu Üniversitesi büyük bir yatırım, adadan kıtayla yarışan bir eğitim yuvası. Program sayısı oldukça fazla. Biz de ilgili olduğumuz programları tartışmak için geldik. Ortak sorunlara ortak çözümler ürettik. Bizim üniversitemizde çok az müfredat farkı ile farklı fakültelerde açılmış benzer programların sayısı oldukça fazla. Bu yıl bazı programların yetenek sınavından merkezi sınavla öğrenci alımına geçmesi ile örneğin Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim programlarına öğrenci gelmesi konusunda sorunlar oluştu. Kadrolarda ve bu kadroların verimli çalışmasında oldukça büyük sıkıntılar var. Bu sıkıntılar hem devlet kaynaklarının boşa harcanmasına, hem de öğrencilerin hocalarından yararlanacakları donanımda emsallerine göre eksik kalmalarına neden olmaktadır. Bu da onların rekabet gücünü zayıflatmaktadır. O nedenle burada yaptığımız çalıştay ile deneyimlerimizi paylaşmaktan mutlu olduk.”

Açıklamada; her iki dekan önümüzdeki yıl, Yakın Doğu Üniversitesi'nde GÜÇ: SANAT  ve  TASARIM başlığı altında gerçekleştirilecek olan  sempozyumda bu çalıştayın sonuçlarını paylaşacaklarını belirttiler.