YDÜ Müzik Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrencileri İtalya’da Eğitime Katıldı
Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 16:06
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 08:17
YDÜ Müzik Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrencileri İtalya’da Eğitime Katıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ile öğretim görevlileri İtalya’da düzenlenen “CAKA Masterclass & Concerti Classic Castello” yaz okuluna katılarak çeşitli eğitimler aldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İtalya’nın Diano Castello kentinde 9-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen CAKA İtalya 2016 Yaz okuluna, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı doktora öğrencisi Uzm. Neriman SOYKUNT ve yüksek lisans öğrencisi Ayşe DERMUŞ ile Yakın Doğu Üniversitesi öğretim görevlisi aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçısı Uzm. Sinem SADRAZAM katıldı.

Koordinatörlüğünü Roberto ISSOGLIO'nun yaptığı, Türkiye'den Cihat AŞKIN başta olmak üzere keman, viyola, viyolonsel, piyano ve orkestra alanlarından hocaların yer aldığı yaz okulunda dokuz farklı alanda on dokuz hoca eğitmenlik yaptı.

Bu yıl rekor katılımın olduğu yaz okulunda bireysel ve toplu dersler, ustalık sınıfları (masterclass), öğrenci konserleri ve eğitmen konserlerinin yanı sıra müzisyenler için yoga dersleri ve sosyal aktiviteler yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Grubunun Sergilediği Performanslar Beğeni Topladı

Ulusal ve yerel İtalyan basınının ilgiyle takip ettiği yaz okulu kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri de bireysel performans sergiledi. Viyola ve piyano enstrümanlarıyla ayrı sergilenen performanslar tüm katılımcılardan beğeni ve takdir topladı. Yaz okulunda ayrıca 8 masterclass konseri ile öğrencilerin oluşturduğu orkestra tarafından da gala konseri verildi. Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin de yer aldığı ve Şef Hakan ŞENSOY’un yönetiminde olan orkestra, Pachelbel KANON, Beste TIKNAZ MODİRİ’nin (viyola) ve Ümit İŞGÖRÜR (viyolonsel) solistliğinde “Vivaldi İki Viyolonsel Konçertosunu” seslendirdi. Orkestra sergilediği mükemmel performans ile beğeni toplarken izleyiciler tarafından “görülmeye değerdi” yorumunu aldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sadece Yakın Doğu Üniversitesi grubunun katıldığı yaz kampında öğrenciler masterclasslarla katılarak hocalarla çalışma imkanı da buldu. CAKA Masterclass & Concerti Classic Castello 2016 Yaz okuluna katılan öğrenciler hem ülkelerini hem üniversitelerini temsil etmenin gururunu yaşarken, kendilerine katkı koymak adına en güzel tecrübeyi edindiklerini söylediler.