YDÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Yapı İskelelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları Eğitim Programını Başlattı
Date Added: 25 Aralık 2015, 15:35
Last Updated Date:08 Aralık 2020, 10:40

YDÜ İş Sağlığı Ve Güvenliği Enstitüsü Yapı İskelelerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Kuralları Eğitim Programını Başlattı
Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından, ülkemizdeki iş kazalarının azaltılmasına ve güvenli çalışma ortamlarının  yaratılmasına katkı sağlanmak amacıyla düzenlenen "yapı iskelelerinde iş sağlığı ve güvenliği kuralları" konulu eğitim programı başladı.

Açılışa İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ,YDÜ  İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürü Aziz Gürpınar , İnşaat Taşeronları Birliği üyeleri , Mimarlar ve müteahhitler katıldı.

"Fi Zamanında Kalma Ustam Bana Öğretmişti Ortadan Kalkmalı Zaman Teknoloji Zamanı"
Açılışta, İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca yaptığı konuşmada; “ Hep birlikte ne yapıyorsak sizlerin sabahleyin evinizden çıktığınız gibi evinize akşam üzeri sağlıklı ve tek parça olarak evinize dönmeniz için yapılıyor.Unutmayalım ki küçük bir ayrıntı bir hayat kurtarır bunu biliyoruz canı kulakla hocalarımızı dinleyip ne öğrenirsek artık bilgiyle beceriyi bir araya toplayıp fi zamanında kalma ustam bana öğretmişti ortadan kalkmalı zaman teknoloji zamanı bunu artık bilgi ile uyarlayıp rekabet gücünü artırarak devamlılığı sağlamanın gerektiği bilincinde olmalıyız. Bugün bende sizler gibi bir öğrenciyim ve çok konuşmaya gerek yok katıldığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Demek ki  duyarlısınız.Bu konuda bizlere bu kursu sunan Yakın Doğu ailesine sizler adına teşekkür ederim.”diye kaydetti.


İnşaat sektöründeki kazaların altını çizen Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Ensitütüsü Müdürü Aziz Gürpınar ise Enstitümüz çok kısa bir süre önce kuruldu ve temel amacı ülkemizde çalışma yaşamaında sağlıklı ve güvenli iş ortamını yaratmasına katkıda bulunmaktır. İş kazalarının azaltılmasına bu alanda yapılan çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu alandaki çalışmaların sadece ve sadece devletten beklenmesininde büyük bir yanlış olduğunun bilincindeyiz. Bu alanda devletin yanı sıra bütün Sivil Toplum Örgütleri’nin , Meslek Örgütlerininde gereken katkıyı yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bugüne kadar üniversitelerimizin yeterince ve tatmin edici düzeyde bir katkı yaptığınıda söyleyemeyiz.Buda bir gerçektir. Bu çalışmalar sayesinde artık üniversitelerimizinde bilimsel düzeyde  , akademik düzeyde , uygulama düzeyinde bu çalışmalara ciddi katkı yapacaklarına yürekten inanıyoruz ve bu amaçla ensitütüyü oluşturduk. “diye belirtti.

Gürpınar açıklamalarına şöyle devam etti:  "İlk etkinlikte de özellikle inşaatları seçmemiz çok önemli bir nedeni var ülkemizdeki iş kazaları incelendiği zaman bunların yarısından yakınının inşaatlardan meydana geldiğini ve yine ölümlü kazalarının meydana geldiği ölümlerde de yine yarıya yakınının inşaatlardan meydana geldiğini görüyoruz. Bu demektir ki eğer biz inşaatlarda ciddi bir şekilde bir takım tedbirleri  hayata geçirebilirsek iş kazalarıda önemli ölçüde önleyebiliriz ölümlü kazalarıda önemli ölçüde önleyebiliriz.Bu son derece önemlidir ve inşaatlarda meydana gelen  kazalardada özellikle yüksekte düşme şeklinde ki hadiselerle karşı karşıya kalıyoruz.Bu da yapı iskelelerinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor yapı iskelelerinin kurulmasında, kontrolünde , üzerindeki çalışmalarda çok önemli dikkat edilmesi gereken kurallar vardır ve bunların kurulması da ehil bilgili personel tarafında yapılmak zorundadır.İşte bu kursun amacıda bu çalışmalarda yer alacak ehil personeli , bilgili personeli  yetiştirmeye ve bilgilerini tazelemeye dönük olacaktır ve bu çalışmanın sonunda bütün katılımcılara sertifika vereceğiz bundan sonraki çalışmalardada biz Bakanlığımızla çok yakın bir işbirliği içerisinde gerek inşaat sektöründe gerekse ekonomimizin diğer sektörlerinde özellikli olan spesifikli bir takım projelerde birlikte olmaya hazırız. Bakanlığımızla her türlü iş birliğine hazırız.Amacımız el birliğiyle iş kazalarını en aza indirmek  çalışanlarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır.”diye kaydetti.

Yakın Doğu Üniversitesi  adada bir ilki gerçekleştirdi"
İçişlerleri Ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy  ise; ”Yakın Doğu Üniversitesi’nin İş Sağlığı Ve Güvenliği Ensitütüsü oluşturmuş olması  ve kurmuş olması ülkemizde üniversitelerin hükümet kurumlarıyla ilişkileri bakımında oldukça önemli bir örnek teşkil ettiğini ifade etmek istiyorum ve gerçekten Yakın Doğu Üniversitesi’ni kurumsal anlamda sayın Şenol Bektaş şahsında kutlamak isterim. Çok önemli bir projeye imza atmış bulunmaktadırlar. Öyle bir proje ki bu konu bizim en çok üzerinde durduğumuz sıfır tolerans dediğimiz herhangi bir mazerat iş kazalarına gerekçe olmaması gerekir dediğimiz ama yinede karşılaştığımız ve karşılaştığımız andan itibaren ciddi anlamda vicdan azabı yaşadığımız bir konu.İş sağlığı  ve güvenliği konusu elbette hükümetin önemli konu başlıklarında başında gelmesi gereken bir konudur. Bu çerçeveden bizlerde gereken iç düzenlememizi  gerekse sektörel  paylaşımları olan ilişkilerimizi düzenlemeyi onlarla görev dağılımı üzerinde çalışmayı, işbirliği yapmayı öncelikli hedeflerimiz arasına aldık ve bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Elbette benden önceki İçişleri ve Çalışma Bakanı değerli abim sayın Aziz Gürpınarı’n bu enstütü başında olması bizim açımızdan çok büyük bir ayrıcalık bunu mutluluk ve gururla söyleyebilirim.Biz Bakanlık olarak bu konuda ortaya çıkabilecek her türlü projeye destek vermeye ve bu projenin içerisinde yer almaya hazır olduğumuzu bu konuda  gereken kendi personelimizin eğitilmesi gerekse sektörel paylaşlarla  sonuna kadar işbirliği gidilmesi konusunda  açık taahütte bulunabiliriz.İnanıyorum ki illerde çok daha iyi işlere imza atacağız.”Dedi.


Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından, ülkemizdeki iş kazalarının azaltılmasına ve güvenli çalışma ortamlarının  yaratılmasına katkı sağlanmak amacıyla düzenlenen "yapı iskelelerinde iş sağlığı ve güvenliği kuralları" konulu eğitim programı 28 Aralık Pazartesi günü sona erecek.